Záclony jsou nedílnou součástí většiny tuzemských domácností. České hospodyňky je zkrátka mají rády. Nejenže plní svůj účel z hlediska ochrany před přímými slunečními paprsky, hlavně však působí jako dekorativní prvek v jednotlivých místnostech. Na co si dát pozor, pakliže záclony, případně pak i závěsy vybíráte?

Správné rozměry jsou důležitým aspektem

Před tím, než se rozhodnete bytový textil v podobě záclon pořídit, je nutné mít přehled o tom, jak má být velký. V zásadě platí, že se musíte rozhodnout, zda chcete mít záclony až na zem, případně jen pod parapet okna. V každém případě je důležité výšku záclon měřit od garnýže či záclonové tyče. Příliš krátká záclona, jež končí třeba těsně nad spodní částí okna, nepůsobí zrovna efektně.

Stejně podstatná je i šířka. Zde si uvědomte, že nejspíše budete chtít mít záclony, potažmo závěsy řasené, což působí mnohem lépe a elegantněji, a to zejména v obývacím pokoji, kde čas od času vítáte hosty, takže je zapotřebí, aby místnost působila i určitým reprezentativním dojmem. Z důvodu řasení je tak vhodné volit záclony o minimálně dvojnásobné velikosti, nežli je šířka okna, u nejž budou pověšené.

Barevné provedení

Pro záclony, podobně jako třeba pro povlečení i další bytový textil, platí, že není nutné se omezovat pouze na jedinou barvu. Dávno pryč jsou doby, kdy se ve většině domácností uplatňovaly pouze jednotvárné bílé či šedivé záclony. Nebojte se zvolit vícebarevné provedení. Pozor si však dejte na to, aby záclony ladily s nábytkem, případně stěnami, koberci a dalším vybavením, které se v místnosti nachází. Přílišný kontrast může být přeci jen spíše na škodu. V současné době je velmi oblíbená kupříkladu kombinace bílé s černou či hnědou.

V případě, že si ujasníte alespoň výše uvedené parametry, nákupu záclon se nemusíte nijak obávat. Klidně využijte internetové obchody, kde stačí uvést patřičné rozměry, pak už si je můžete vybrat v klidu a pohodlí domova.