Tvrdnutí břicha v těhotenstvíTvrdnutí břicha v těhotenství potrápí nejednu budoucí maminku, která se tvrdnoucího bříška obává i přes skutečnost, že nemusí nutně představovat něco zlého. Tvrdnutí bříška – neboli Braxton Hicksovy kontrakce – jsou s postupujícím těhotenstvím stále častější a od 34. týdne těhotenství se u maminek dokonce objevuje pravidelně. Tvrdé břicho má mezi těhulkami negativní pověst, i když ne pokaždé je hrozící katasrofou. Ačkoli se nejedná o bolestivý stav, je budoucími maminkami popisován jako hodně nepříjemný, kdy tvrdnutí zpravidla trvá několik vteřin a poté mizí. Tvrdnutí břicha v těhotenství s největší pravděpodobností potká úplně každou maminku, objevuje se od 6. týdne těhotenství, kdy jej však rodičky ještě nemusí být schopné zaznamenat.

Tvrdnutí břicha v těhotenství – příčina

Za tvrdnutím bříška u těhotných žen může běžná děložní činnost, kdy se děloha složená z hladké svaloviny mění a roste. V důsledku toho se i více prokrvuje malá pánev a napíná se závěsný aparát. Vzhledem k tomu, že děloha během gravidity prokazuje určitou činnost po celou dobu, je nutné počítat s tím, že se tvrdnutí může objevit. Zvýšené riziko tvrdnutí mohou maminky pociťovat po větší námaze či po delší procházce, přičemž v klidném stavu by se objevovat nemělo.

Frekvence tvrdnutí bříška – kdy je třeba mít se na pozoru?

Jak již bylo řečeno v úvodu dnešního článku – tvrdnutí se objevuje již v 6. týdnu těhotenství, maminky jej ale začínají pociťovat až o něco déle. Do 34. týdne by se tvrdnutí nemělo objevovat pravidelně a nemělo by přesáhnout více jak 15 tvrdnutí za den. Po 34. týdnu je pak tvrdnutí pravidelnější a počet tvrdnutí za jeden den se zvyšuje na počet 20-30. Objeví-li se tvrdnutí břicha v těhotenství častěji, může být příznakem předčasného porodu a v takovém případě je na místě kontaktovat ošetřujícího gynekologa.

Jak si od tvrdnutí ulevit?

I když není bolestivé, příjemné rozhodně taky ne. Vůbec se tak není čemu divit, že maminky pociťující otravné tvrdnutí bříška přemýšlí nad způsoby, jak si od těchto stavů co možná nejrychleji ulevit. Nejčastěji se proti tvrdnutí předepisuje hořčík, který těhulky pravidelně užívají v počtu doporučeném jejich lékařem. Při tvrdnutí si rovněž můžete lehnout na záda a podložit si pánev, díky čemuž by mělo dojít k úlevě. Během tvrdnutí si bříško nehlaďte a nedopřávejte si horkou koupel, díky čemuž by se mohly kontrakce ještě více zintenzivnit.

Obrázek: pixabay.com