Maliník Maliník obecný je hojně rozšířený keř nacházející se na celé severní polokouli – zvláště pak v oblasti mírného pásma. Dorůstá do výšky 1-2 metrů, kvete od května do srpna a poté rodí své plody, které jsou proslulé pro vysoký obsah vitamínů A a C. Maliník je hojně doporučován právě těhotným ženám a to v podobě chutného čaje, který má blahodárný vliv na ženské pohlavní ústrojí. Pití čaje z maliníku ke konci třetího trimestru napomáhá k přípravě a změkčení porodních cest, snižuje riziko krvácení během porodu a dokonce se uvádí, že dokáže zkrátit dobu porodních bolestí.

Maliník v těhotenství až ve třetím trimestru

Možná se porodu děsíte a pohráváte si s myšlenkou, že čím déle budete čaj připravený z malinového listí pít, tím snadnější pro vás tato zkušenost bude – v takovém případě pozor! Maliník se doporučuje těhotným ženám, které ukončily 34. týden těhotenství. Pití maliníku v raném stadiu gravidity je zakázáno, neboť by mohlo dojít k vyvolání předčasných kontrakcí.

Jak to funguje?

Maliník je známý pro vysoký obsah tříslovin, které stimulují stahy hladkého svalstva – tím lze docílit ulehčeného a méně bolestivého porodu. Nenechte se ale zmást. Pití maliníku váš porod nikterak neurychlí, může ale na tento okamžik příznivě připravit vaše tělo tak, aby následný porod probíhal rovnoměrně. Co se dávkování týče, na začátku byste měla pít jeden šálek denně a postupně počet šálků přidávat – maximálně byste však měla vypít 3-4 šálky za jeden den.

Kdy se pití maliníku vyhnout

I když může maliník těhotným ženám pomoci, existují případy, kdy byste si šálek čaje připraveného z malinových listů měli raději odpustit. Nepijte jej, pokud…

  • …jste ve druhém trimestru krvácela
  • …se vám zkrátil děložní čípek
  • …máte naplánovaný císařský řez
  • …čekáte dvojčátka
  • …vám hrozí předčasný porod
  • …máte problémy s vysokým krevním tlakem

Maliník a jeho další využití

Jak je známo, maliník plodí maliny a z těch lze připravit řada dalších chuťovek, jež mohou blahodárně napomoci vašemu zdraví – a nejen vašemu, ale i zdraví vaší rodiny. Z malin lze připravit lahodná šťáva vhodná při zimnicích nebo horečkách. Malinová šťáva má lehce projímavé účinky. Ve chvílích, kdy vás skolí nemoc, můžete si dopřát ozdravný nápoj v podobě zředěné malinové šťávy. Šťáva z malin se rovněž doporučuje dětem nemocným spálou nebo spalničkami.

Obrázek: pixabay.com