Jak vyvolat porodTěhotným ženám blížícím se k termínu porodu, jejichž miminka se ani zdaleka nechystají vykouknout na svět, lékaři mohou provést Hamiltonův hmat. Jedná se o lékařskou metodu, díky které lze vyvolat porod. Nejčastěji se k tomuto výkonu lékaři uchylují po překročení prvního termínu porodu nebo v případě, kdy je například miminko velké a je tedy potřeba mu trochu pomoci s příchodem na svět. Čekáte miminko a nevíte, co je to Hamiltonův hmat, jak se provádí a co pocítíte po jeho provedení? Pak si přečtěte dnešní článek, ve kterém se na tuto lékařskou metodu společně podíváme.

Co je to Hamiltonův hmat?

Při provedení Hamiltonova hmatu lékař uvolní dolní část plodových obalů, které naléhají na pánevní vchod. Po tomto výkonu dojde k uvolnění látek, jenž napomáhají vyvolání děložní činnosti potřebné k začátku porodu. Aby měl hmat vůbec nějaký účinek, musí být tělo rodičky připraveno – v případě, kdy bude před termínem nebo její porodní cesty ještě na porod nebudou připravené, pak s největší pravděpodobností dojde pouze ke špinění či k poslíčkům, nikoli k porodu.

Jak se provádí?

Uzná-li lékař při prohlídce těhotné ženy, že je na Hamiltonův hmat připravena a její děložní hrdlo je alespoň částečně prostupné, pak jednou rukou stlačí břišní stěnu, zatímco prst druhé ruky vsune hluboko do vagíny – tam pomocí krouživých pohybů přímo ve středu děložního čípku uvolní vak blan od děložní stěny naléhající na pánevní vchod. Tím dojde k uvolnění prostaglandinů, které mohou vyvolat děložní činnost. Ačkoli maminky provedení hmatu nepopisují jako bolestivé, shodují se na tvrzení, že rozhodně nepatří k nejpříjemnějším.

Je to bezpečné?

Na Hamiltonův hmat se názory maminek i ostatních lidí hodně rozchází. Zatímco někteří jsou zásadně proti, jiní jsou mu nakloněni. I přes protichůdné názory je ale provedení hmatu označováno jako šetrné a to jak k budoucí mamince, tak i k nenarozenému miminku. Jediné riziko spočívá v možné infekci, kterou by do vagíny těhotné ženy mohl zanést lékař prstem. Hamiltonův hmat se navíc nesmí provádět v následujících případech:

  • placentární abnormality
  • při předpokladu, že porod neproběhne vaginálně
  • při prokázání přítomnosti streptokoka skupiny B

Pozn: Mě byl Hamiltonův hmat proveden celkem 2x – poprvé dva týdny před termínem, podruhé týden před termínem. Jeho provedení se opravdu nedá popsat jako bolestivé, ale je značně nepříjemné. I když to trvalo jen pár vteřin, kroutila jsem se lékaři pod rukama :D U mě bohužel nedošlo k žádné děložní činnosti, což přisuzuji nejen tomu, že jsem byla před termínem (hmat mi byl prováděn kvůli vysoké hmotnosti Adélky) ale i tomu, že moje tělo zkrátka na porod nebylo připravené. Poprvé jsem měla jen silnější menstruační bolesti a špinění, podruhé jsem jen lehce špinila. Toť moje zkušenost s Hamiltonovým hmatem :)

Fotografie publikována se svolením Patrisyu FreeDigitalPhotos.net