Nevolnost v těhotenstvíNevolnost v těhotenství potrápí drtivou většinu maminek a zatímco některé houpajícím se žaludkem jako na vodě trpí jen po ránu, jiné těhulky nechutenství a zvracení doprovází klidně celý den. Nechutenství, nevolnost a zvracení bezesporu patří k prvotním příznakům těhotenství a zpravidla odeznívá po ukončení prvního trimestru. Za nevolnost v těhotenství může zvýšená hladina hormonu HCG v krvi těhotné ženy, jež dosahuje vrcholu kolem osmého až devátého týdne gravidity a poté se postupně snižuje. Ačkoli nevolnost nebo bolesti žaludku miminko nemohou ohrozit – nedojde-li  úpornému zvracení a matčině dehydrataci – , pro maminky jsou tyto stavy velice nepříjemné, komplikují jim život a mnohdy jim neumožňují věnovat se běžným denním aktivitám. V dnešním článku vám poradíme, jak nevolnost alespoň trochu zmírnit.

Jak zmírnit nevolnost v těhotenství – osvědčené tipy

Trpíte častou nevolností objevující se i několikrát za den, ale snažíte se i přes veškeré nelibé pocity uklidňovat myšlenkou, že nevolnost k tomuto období patří a vy to zkrátka musíte nějak vydržet? Na jednu stranu máte pravdu, nevolnosti a zvracení opravdu těhotenství doprovází, ovšem i tak si můžete ulevit a trochu si od těchto nepříjemných a život komplikujících stavů pomoci. Následující tipy vám jistě přijdou vhod:

Pitný režim: pokud zvracíte, vaše tělo ztrácí velké množství vody, kterou ale nutně potřebuje, a proto je důležité mu ji dopřávat ve velkém a myslet na pravidelný pitný režim. Těhotné ženy – ať už trpící nevolností nebo ne – by měly vypít 2-3 litry čisté neperlivé vody za den.

Pravidelná strava: možná si klepete na čelo, jak můžete v době, kdy se vám žaludek obrací jako na moři, myslet na jídlo a ještě si jej dopřávat několikrát denně. Věřte, má to svůj dobrý důvod a vy byste se měli snažit jíst často a po malých porcích. Snažte se rovněž vyhnout zbytečně kořeněným jídlům a pokrmům s velkým obsahem tuku.

Cukr hned po ránu: ještě než ráno vystrčíte nožky z postele, dopřejte si kousek něčeho malého – například sušené ovoce, sušenku nebo krekry. Díky malé dobrotě ještě před vstaním z postele vám neklesne hladina cukru v krvi, která by mohla vyvolat nechtěnou nevolnost.

Zázvor: klasikou v boji proti nevolnostem v těhotenství je zázvor, na který se spoléhá řada maminek. Dopřát si jej můžete v jakékoli podobě – ať už to bude čaj, sušený zázvor nebo zázvorová lízátka. Najděte si takovou formu zázvoru, kterou nebudete mít problém konzumovat a jakmile vám bude zle, povolejte jej na pomoc.

Babské rady: naše babičky moc dobře věděly, jak si v mnoha situacích poradit a těhotenská nevolnost pro ně nepředstavovala překážku. Vyzkoušet tedy můžete i následující tipy, třeba vám s houpajícím se žaludkem opravdu pomohou:

  • vypijte šťávu z brambor
  • dopřejte si ovocný nanuk
  • lízejte kostku ledu
  • dejte si meloun, hrušku nebo hroznové víno
  • pochutnejte si na bramborách na loupačku

Fotografie publikována se svolením Photostock FreeDigitalPhotos.net