Jak vyvolat porodTermín porodu máte za sebou, vašemu miminku je u vás v bříšku pořád lépe nežli na světě a vy si plná strachu a nejistoty z přenášení začínáte pohrávat s myšlenkou, jak vyvolat porodu a trochu tomu vašemu tvrdohlavému pokladu pomoci s cestičkou na svět. Už vás nebaví odpovídat na otázky rodiny a přátel, zda jste pořád ve stavu “2 v 1” a neustálé příchozí SMSky vám na klidu příliš nepřidávají stejně jako strach, zda se vašemu miminku nemůže něco stát. Žádná maminka nechce přenášet a to nejen ze obav o nenarozené miminko, ale i díky skutečnost, že je konec těhotenství po fyzické i psychické stránce nejnáročnější a každá z nich by to již nejradši měla za sebou. Jak vyvolat porod a neublížit tak svému dítěti se společně podíváme v dnešním článku.

Strach z přenášení i vyvolávaného porodu

Těhotná žena by měla porodit do termínu 42+0, neboť každým dalším dnem se zvyšuje riziko komplikací, které mohou nastat – placenta velmi rychle stárne a nezajišťuje tak dostatečnou funkci. Není se proto čemu divit, že se maminky přenášení bojí jako čert kříže, stejně jako se děsí uměle vyvolávaného porodu, o kterém je známo, že daleko více bolí – především díky absenci hormonů, které těhotnou ženu svým způsobem popohání. Jestliže i vás sužují obavy, pak se vám jistě budou hodit naše tipy, jak vyvolat porod a uspíšit tak cestu všeho dítka na svět.

Jak vyvolat porod – rady a tipy

Stačí se chvilku procházet na internetu a rázem budete vědět hned několik rad a tipů, jak si vyvolat porod a vyhnout se tak umělému vyvolávání za pomocí tabletek v nemocnici. Ačkoli existuje nespočet rad a triků, nikdo vám nezaručí, že právě na vás budou fungovat. Je proto potřeba brát je s rezervou a uvědomit si, že pokud miminko není na příchod na svět připravené, žádným způsobem jej nepřinutíte.

 • Sex

  Máte-li těsně před termínem nebo dokonce přenášíte, pak vám může být lékařem či porodní asistentkou doporučen pohlavní styk, který patří k nejosvědčenějším babským radám vůbec. Nejdůležitějším bodem je mužské sperma obsahující prostaglandiny – obsažené rovněž v tabletkách pro vyvolání porodu – které je potřeba udržet uvnitř co možná nejdéle, díky čemuž může dojít k vyvolání kontrakcí.

 • Masáž bradavek

  Další osvědčenou metodou, která je navíc označována jako hodně funkční, je masáž bradavek a jejich pravidelná stimulace, během které se do vašeho těla vyplaví hormon oxytocin a ten může vyvolat děložní stahy. Masáž bradavek se doporučuje těhotným ženám od 39. týdně těhotenství a to následujícím způsobem: dvě minuty si silně třete bradavky mezi palcem a ukazováčkem, potom si dejte pauzu 3 minuty a proces opakujte po dobu půl hodiny. Bude-li vaše tělo na porod připravené, rozjedou se vám kontrakce, v opačném případě se nestane nic.

 • Horká vana

  Mezi babskými radami jak vyvolat porod narazíte i na tip naložit se do horké vany a proudem teplé vody ze sprchy si krouživými pohyby masírovat bříško. V teplé vodě se uvolní porodní cesty a mohl by se rozjet porod. Voda by v tomto případě měla mít až 40°C a rovněž je tato metoda často doporučována i zdravotníky.

 • Fyzická námaha

  Již mnoho let před námi ženy snažící se vyvolat porod doma uklízely jako o život, drhly podlahy na kolenou nebo dokonce myly okna. I dnes se na tuto metodu v podobě zvýšené fyzické zátěže mnoho maminek spoléhá a chtít vyvolat si porod doma uklízí, smejčí a drhnou každý kousíček domácnosti. Rovněž se doporučuje zajít si na dlouhou procházku – samozřejmě vždy s doprovodem – vyjít do schodů nebo si zaskákat na míči. V tomto případě ale nutno dodat, že nic se nemá přehánět a pokud na sobě ucítíte, že je něco špatně, odpočiňte si.

 • Maliník

  Nejen pro přípravu porodních cest, ale i pro přivolání kontrakcí, je-li na ně ten správný čas, může posloužit čaj z maliníku, který mohou těhotné ženy pít od ukončeného 34. týdne těhotenství. V závěru těhotenství jej můžete pít i několikrát denně. Mnoho žen si maliník pochvaluje, neboť zastávají názor, že jim hodně ulehčil porod.

Fotografie publikována se svolením Patrisyu FreeDigitalPhotos.net