Sex po poroduPrvní sex po porodu nahání většině žen hrůzu a nutí je přemýšlet nad celou řadou otázek: Bude to bolet? Budu pro manžela ještě dostatečně přitažlivá? Nebudu moc povolená? Bude se mi to vůbec líbit? Obavy a nervozita jsou oprávněné, neboť díky porodu projde ženino tělo náročným fyziologickým procesem, po kterém se zkrátka cítí jinak. Ačkoli doktoři radí nikam nespěchat a doporučují počkat s návratem k intimnímu životu alespoň po dobu šestinedělí, během kterého se ženino tělo čistí a zbavuje se tzv. očistků, ne všechny páry se těchto rad drží a do sexu se pouští mnohem dříve. A pak jsou tu i takové páry, pro které ani ukončené šestinedělí nepředstavuje povolený start a do sexu se dvakrát nehrnou…

První sex po porodu bolí

Drtivá většina maminek při prvním sexu zažívá nepříjemné pocity nebo bolest, pro kterou snažení raději ukončí. Nic nemá cenu lámat přes koleno, jestliže vás sex bude bolet, partner se do vás nebude moci dostat nebo vám to bude z jakéhokoli důvodu nepříjemné, nenuťte se do pokračování. Je třeba si uvědomit – a to i ze strany partnera – že žena při porodu prošla procesem nejen fyzickým, ale i psychickým, díky čemuž se do plnohodnotného sexuálního života může vrátit úplně bez problémů, ale také nemusí. A v takovém případě je na místě ohleduplnost.

Kdy je ten správný čas?

Opomineme-li skutečnost, že je sex lékaři doporučován až po šesti týdnech po porodu, kdy dochází k zavinování dělohy a srůstání případných jizev, neexistuje žádné přesné měřítko, dle kterého byste se mohli řídit. Jak již bylo zmíněno výše – pro některé ženy může být návrat k sexu bezproblémový, pro jiné to může být obtížnější. Nic nezkazíte tím, pokud začnete pomaleji – například líbáním, laskáním, mazlením případně i orálním sexem. Muži by si měli uvědomit, že je potřeba počkat na reakci partnerky, kterou by neměli do ničeho nutit a počkat na její impulsy, které budou nasvědčovat tomu, že je na vše připravena.

Změna uvnitř

Jednou z největších obav maminek po porodu je představa, že díky průchodu miminka rodidly teď budou pro své partnery příliš volné. Mnohé z nich dokonce sex po porodu popisují tak, že v nich jejich drahá polovička tzv. plavala, což nepřinášelo požitek ani jednomu z nich. Některé maminky partnera uvnitř dokonce ani necítí, díky čemuž se cítí trapně. Nezoufejte, rozhodně se nemáte za co stydět! Doporučujeme vám provádět Kegelovy cviky určené k posílení pánevního dna, které pomohou k opětovnému zatažení. Bude-li u vás pocit přílišné volnosti přetrvávat delší dobu, neměli byste se ostýchat poradit se s lékařem, který může navrhnout operativní labioplastiku.

Kdo maže, ten jede…

Sex po porodu může mimo jiné zkomplikovat a znepříjemnit nedostatečná lubrikace, která v žádném případě není způsobená tím, že by muž ženu nepřitahoval a nevzrušoval. Za omezení lubrikace mohou hormony, které se v těle ženy houpou jako na houpačce. I v tomto případě doporučujeme netlačit na pilu – mohlo by dojít k drobnému potrhání – a použít lubrikační gel, kterých je v současné době na trhu nepřeberné množství.

Fotografie publikována se svolením Ambro FreeDigitalPhotos.net