Neberte zařizování dětského pokoje jako povinnost, ale jako radost. Zapomeňte na myšlenky, které se vám honí v hlavě, že byste do něj přesunuli nehodící se komodu z ložnice, skříň z obýváku a vše doplnili postelí od babičky. Dětský a studentský pokoj bude našim dětem sloužit pěkných pár let a investice do něj rozhodně není zbytečná.

Ergonomie dětského nábytku je zcela jiná než nábytku pro dospělé. Navíc požadavek na estetično je u dětí rovněž diametrálně odlišný. Proto je zapotřebí při zařizování pokojíku myslet zcela jinak, než když zařizujeme zbylé části bytu.

komodyIdeální volbou je najít sestavu nábytku, ze které dokážete v jednotném stylu nakombinovat celý pokojíček. Je jedno, jestli je pro jedno dítě nebo pro dva. Důležité je, aby vše navzájem příjemně ladilo a pokojík nebyl nábytkem přeplácaný. Nábytek pro děti ve velice povedených sestavách prodává e-shop HMnabytek.cz. Aktuálně nabídka obsahuje až 80 různých sestav.

Nejzazší termín, kdy by dítě mělo „dostat“ svůj prostor, optimálně tedy vlastní dětský pokojík, jsou tři roky. Dítě už je samostatnější, umí se věnovat samo aktivitám, které si zvolí. Zhruba do 10 let potřebuje ještě hodně prostoru pro hraní, mnohdy pro různé pohybové aktivity. Samotného prostoru může později ubývat, protože dítě své aktivity přesune především k pracovnímu stolu, do křesla, kde si třeba čte, nebo začne jako multifukční prostor pro různé činnosti využívat svoji postel.

Postel jako království

I když má dítě pokojíček zcela pro sebe, vždy je hezké v něm vybudovat příjemná zákoutí svádějící ke hře a poskytující různé soukromí. Obvykle takovým místem bývá postel. Různé stříšky nad postelí či jiné dekorace podněcují dětskou fantasii a umožňují dítěti snít. Platí to jak pro holky, tak pro kluky. Ještě důležitější je toto soukromí v případě, že pokojík sdílí více dětí společně.

Holky milují více než jen růžovou

Pokud budujete pokoj pro holku, vyhněte se růžovému nešvaru. Rozhodně to není jediná dívčí barva. Holčičkám se bude nejspíš hodit více prostoru na oblečení, i v mladším věku ocení toaletní stolek, kam si odloží všechny doplňky do vlásků a kde se před spaním učešou. Myslete na to, že plyšáky i panenky si bude chtít holčička někde hezky vystavit a současně je mít vždy po ruce. Nechte v pokojíku prostor pro různé větší hračky. Může jít o dětskou kuchyňku, ale i obří domeček pro panenky. Chcete-li aby se dítě věnovalo hudbě, myslete i na pro tuto činnost potřebný prostor. Naopak, IT technika ani televize do dětského pokoje nepatří. Těmto činnostem by se děti měly věnovat spolu s rodiči a vždy pod dozorem. Samozřejmostí by měl být dostatečně velký stůl na různé výtvarné a kreativní aktivity. A knihovna.

I kluci ocení dostatek prostoru pro hru

Pokoj pro kluka by měl rovněž už předem myslet na činnosti, které mají kluci v oblibě. Pojmout by měl větší hrací koberec třeba s motivem města posetého různými silnicemi a ulicemi. Vejít by se do něj měla trvale rozložená autodráha či vláčkodráha. Ani kout na bicí či jiné hudební nástroje není k zahození. Rozhodně i pro kluky platí, že je lepší je od IT techniky do určitého věku držet dál. Ne jim ji zakazovat, ale nechat je užívat ji pouze pod dozorem rodičů, a tedy optimálně v jiné místnosti, než je dětský pokojík. Vyhněte se příliš stylizovanému dětskému nábytku. Disney figurky může vaše dítě v pěti letech milovat, v deseti letech se za podobný pokojík bude pravděpodobně stydět. Lepším řešením je kvalitní neutrální nábytek, který se dá doplňovat různými dekoracemi podle aktuálních zájmů dítěte. Vyměnit obrázky na zdi či vymalovat pokojík je snazší než co tři roky měnit kompletně nábytek.

Náš tip: Nechte děti, ať si vyrobí své vlastnoručně dělané dekorace. Pořiďte jim sadu malování podle předlohy a uvidíte, jaká krásná dílka vytvoří.