Dopřejte svému tělu dostatečné množství vitamínu D. Mimo jiné vás může ochránit i před covidem! U většiny hospitalizovaných byla zaznamenána mimo jiné právě nízká hladina tohoto vitamínu.

Vitamín D, jak je známo, silně podporuje imunitu. Nejenom ale tu. Přítomnost vitamínu Dje nezbytnou podmínkou pro příjem vápníku a fosforu z potravy, jejich transport do krve a další využití v těle. K tomu podporuje obnovu a normální dělení buněk a má pozitivní vliv na správnou funkci svalů. To už je hodně důvodů začít ho pravidelně užívat.

Vitamín D ze sluníčka

Hlavním zdrojem vitaminu D je sluníčko. Jeho dostatečné množství by tělu mělo zajistit slunění minimálně dvakrát týdně po dobu pětadvaceti minut. Uvědomte si také, že proces produkce vitamínu D ze slunce nenastává hned, nýbrž po deseti až patnácti minutách slunění. To znamená, že bychom se slunci měli vystavit zhruba 40 minut.

Pozor na rakovinu kůže

Toto doporučení samozřejmě nejde ruku v ruce s prevencí vzniku rakoviny kůže, na základě níž bychom se slunění měli spíše vyhýbat. Nehledě na to, že schopnost syntézy vitaminu D působením UV záření se s věkem snižuje. A v zimním období je slunění mimo hru úplně. Co tedy s tím? Odpověď je nasnadě. Čerpat vitamín D z jiných zdrojů.

Vitamín D v potravě a doplňcích stravy

Dobrými zdroji vitamínu D jsou tučné ryby, játra, vaječný žloutek. Vitamín D se také přidává do tuků a margarínů. Problémem je, že nemáte jistotu, jaké jeho množství spolu s potravou přijímáte. Sázkou na jistotu v tomto ohledu jsou kvalitní doplňky stravy, například přípravek Vitamín D3 od Naturvity specializující se na výrobu přírodních produktů a přípravků pro krásu a zdraví. Pro pokrytí denní doporučované dávky vitamínu D vám postačí tableta denně. Přípravek ke k sehnání na e-shopu značky (Naturvita.cz) a na internetové lékárně gigalekarna.cz.