prodej bytu v Brně se vám jistě rád postará některý z mnoha tamních makléřů. Ve městě jich ostatně působí více než dost. Aby také ne. Brněnský realitní trh je mimořádně atraktivní, a to zejména v posledních letech, kdy ceny zdejších nemovitostí vyrostly doslova do astronomických výšek. Pokud zde tedy vlastníte byt, pro který nemáte využití a který nehodláte držet coby hodnotnou investici, můžete nějakého profesionála, který vám pomůže, v klidu oslovit. A je tu pochopitelně také druhá cesta, kterou se lze vydat. Svou nemovitost můžete prodat sami. Takové řešení sice není příliš obvyklé, přesto existují lidé, kteří chtějí mít podobně důležité záležitosti zcela ve svých rukou a navíc si i věří, takže jsou ochotni celým procesem projít více méně „na vlastní pěst“. Nakonec proč ne? Je si však třeba uvědomit, že takový postup vyžaduje některé specifické znalosti a dovednosti. Jste si jisti, že je máte? Ne? S tím nejdůležitějším, co byste měli zvládnout, vás dnes ve zkratce seznámíme.

Chcete prodat byt v Brně právě teď?

Řekněme tedy, že jste už pevně rozhodnuti svůj byt prodat. Možná proto, že nutně potřebujete větší finanční částku. A třeba jste zkrátka jen nabyli dojmu, že už ceny realit dosáhly pomyslného stropu a rádi byste ze situace vytěžili maximum. Přestože jsou predikce týkající se vývoje cen nemovitostí poměrně nejisté, můžete mít samozřejmě pravdu a čekání na další zdražování by se vám vyplatit nemuselo. Kdo ví? Ostatně už sám fakt, že jste majiteli bytu ve městě, které je s ohledem na ceny nemovitostí aktuálně druhou nejdražší destinací v republice, je solidní zárukou „zajímavého“ obchodu. Zřejmě tedy neproděláte.

Než se pustíte do akce

Než se pustíte do akce, je třeba vyřešit tu nejpodstatnější věc. Svěříte vše do rukou realitní kanceláře nebo si „vyhrnete rukávy“ a dáte se do práce sami? Aniž bychom vás chtěli jakkoliv zviklat, musíme konstatovat, že využití služeb profesionálů bývá zpravidla jistější. Když nebudete mít vyloženě smůlu a nenarazíte na nepříliš šikovného makléře, mělo by být vše bez problémů. Že vás to nezajímá? Dobrá. Pak čtěte dál, protože vás čeká celá řada důležitých kroků. Prvním z nich je nepochybně stanovení ceny. Co s tím? Jak určit částku, kterou budete požadovat, aby nebyla nesmyslně vysoká ani zbytečně skromná? Můžete samozřejmě sledovat sumy, za které jsou nabízeny srovnatelné nemovitosti ve vaší lokalitě a k tomu pečlivě studovat nejrůznější rozbory celkové situace na realitním trhu. Na to, abyste určili optimální cenu, vám takový postup však nejspíš stačit nebude. Nemáte zkrátka dost zkušeností. Proto raději využijte tzv. cenovou mapu. Na internetu je tato užitečná pomůcka běžně k mání.

Aktuální ceny bytů v Brně (výběr z nabídky – 11/2021)

Dispozice Výměra Lokalita Vlastnictví Cena (Kč)
1+kk 32 Líšeň Osobní 3 900 000
1+1 41 Bohunice Družstevní 3 669 400
2+kk 58 Slatina Osobní 5 500 000
2+1 63 Ponava Družstevní 6 405 000
3+kk 79 Veveří Osobní 7 849 000
3+1 96 Žabovřesky Osobní 7 800 000

Význam prezentace

Každý obchodník vám nejspíš potvrdí, jak je pro úspěch byznysu důležité zvládnout prezentaci produktu. Proč o tom píšeme? Protože váš byt je vlastně také zboží. Sice poněkud specifické, ale přece. Musíte ho tedy v prvé řadě co nejpřesvědčivěji nabídnout. Možná si řeknete, že na tom v časech, kdy významně stoupá poptávka po nemovitostech dokonce už i na venkově, vlastně ani nezáleží. Byt v Brně se prodá více méně sám. Chyba! To, jakým způsobem ho potenciálním kupcům nabídnete, může rozhodnout nejen o rychlosti celé transakce, ale co je pro vás zřejmě ještě důležitější, také o výsledné ceně. A jak to zvládnout co nejlépe?

První dojem dělá divy

Bezchybnou prezentaci nesmíte podcenit. Ptáte se, jak na to? Jak byt co nejlépe nabídnout? Držte se následujících doporučení. Celý postup můžeme v zásadě rozdělit do tří dílčích kroků, z nichž každý má svůj neoddiskutovatelný význam.

  1. Byt uveďte do perfektního stavu – což zahrnuje nejen nezbytný úklid, ale nezřídka také menší renovaci. Neváhejte investovat do výmalby, vyměňte prasklou dlaždici v předsíni a vůbec se snažte o to, aby vše vypadalo nově nebo alespoň neopotřebovaně. Vyplatí se to!
  2. Připravte inzerát – protože bezchybná inzerce je pro úspěch transakce neméně důležitá. Nejprve se pokuste o sestavení poutavého a hlavně věcného inzerátu, který se pochopitelně neobejde bez kvalitních fotografií. Nezapomeňte! První dojem hraje důležitou roli! Když už jste byt uvedli do perfektního stavu, využijte toho a do detailů ho nafoťte! Hotový inzerát vám nejlépe poslouží na některém z hojně navštěvovaných realitních portálů. Vyzkoušet však můžete také tištěná média, případně sociální sítě.
  3. Ujměte se role makléře – a se zájemci o vaši nemovitost, kteří se vám začnou ozývat, komunikujte na úrovni. Slušně a vstřícně, nicméně bez zbytečné servility, abyste nepůsobili dojmem, že nutně potřebujete prodávat. Podobně se chovejte také při fyzické prohlídce bytu, kde budete v roli průvodce.

Finále svěřte odborníkovi!

I když budete úspěšní a podaří se vám sehnat na váš byt kupce, který zaplatí částku odpovídající vašim představám, k další fázi obchodu přece jen přizvěte odborníka. Jedině člověk s odborným vzděláním může být zárukou, že celá transakce nakonec neztroskotá třeba až v samém závěru. Smlouvu se všemi nezbytnými náležitostmi nechte připravit právníkem nebo někým, kdo má patřičné znalosti a zkušenosti. Profesionál navíc nepochybně zvládne prověřit kupujícího, abyste věděli, s kým máte tu čest, a to zejména s ohledem na jeho solventnost a důvěryhodnost!

Četli jste náš krátký článek spíše ze zvědavosti, nebo o tom, že svůj byt prodáte svépomocí, skutečně uvažujete?