příznaky těhotenství v prvních dnechMěla jste nechráněný pohlavní styk, přála byste si založit rodinu a nyní si horečně lámete hlavu nad příznaky těhotenství v prvních dnech – skutečně se to povedlo, nebo se jedná o planý poplach vyvolaný touhou po miminku? U každé ženy se příznaky gravidity projevují jinak a zatímco u některých se skutečně jedná o náznak úspěšného početí nového života, u jiných žen jde pouze o vsugerované pocity. Skutečnost se má tak, že jistotu vašeho těhotenství potvrdí buď těhotenský test nebo váš gynekolog. Ovšem i tak mnohé ženy pociťují příznaky těhotenství v prvních dnech a i když se hodně liší – zatímco jedna prožívá to, druhá prožívá ono – v mnoha případech se skutečně jedná o těhotenství.

Příznaky těhotenství v prvních dnech – na co se zaměřit?

Jak již byl řečeno výše – každá žena pociťuje příznaky těhotenství v prvních dnech úplně jinak a rozhodně neplatí, že by se všechny projevy musely nutně objevit u každé těhulky. V dnešním článku si představíme základní příznaky, které prožívá většina nastávajících maminek a kdo ví – možná mezi nimi objevíte i ty své!

 1. Nevolnost

  Proslulé nevolnosti, které se rozhodně nemusí objevovat jen po ránu, prožívá drtivá většina maminek a jedná se o jeden z nejspolehlivějších příznaků gravidity. Nechutenstvím a pocitem žaludku jako na vodě můžete trpět ještě před vynecháním vaší menstruacetedy již pár dní po početí. Nevolnosti jsou způsobené hormonem zvaným choriogonadropin uvolňovaným placentou. Nechutenství, nevolnost a zvracení zpravidla ustupují v druhém trimestru těhotenství.

 2. Citlivá ňadra

  Jedním z fyzických projevů těhotenství je citlivost prsou, která vás začnou pobolívat, mohou být oteklá a postupem času se začínají zvětšovat. Z prsou vám rovněž začne vytékat mlezivo – první mateřské mléko – a u některých žen k tomuto stavu dochází již v raných fázích těhotenství. Změny můžete zpozorovat i na bradavkách a dvorcích, které se zvětší a ztmavnou.

 3. Bolesti v podbřišku

  Mezi příznaky těhotenství v prvních dnech rozhodně patří i bolesti v podbřišku doprovázené lehkým špiněním. Tyto projevy doprovází usazování vajíčka v děloze, ke kterému dochází jen několik dní po nechráněném pohlavním styku. Ovšem pozor – bolesti v podbřišku, slabé krvácení nebo lehké špinění může být i náznakem tzv. implementačního krvácení, rovněž se může jednat pouze o příchod menstruace.

 4. Únava

  I když těhotenství není nemoc, je pro ženské tělo hodně vyčerpávajícím procesem a to již od jeho samotného začátku. Kolem šestého dne po oplodnění vajíčka tak můžete pociťovat nedostatek energie, což je způsobeno výrazným zvýšeným progesteronu v těle těhotné ženy – ten je důležitý pro udržení těhotenství. Vlivem tohoto hormonu se žena může cítit více unavená a ospalá.

 5. Častá potřeba na záchod

  Začnete-li pociťovat zvýšenou potřebu na malou, pak i tento náznak můžete zařadit mezi příznaky těhotenství v prvních dnech. I ženy, které byly jen několik málo dní těhotné, cítily nutkání na záchod mnohem častěji, nežli jak tomu bývalo dříve. Častá potřeba jít se vyčurat je daná hormonem choriogonadropinem, který více prokrvuje pánev. Pozor – častá potřeba na WC ale může být projevem zánětu.

Fotografie publikována se svolením Marin FreeDigitalPhotos.net