Výběr mateřské školkyDospělo vaše dítko do věku, kdy musíte začít přemýšlet nad výběrem vhodné mateřské školky, která se po dobu několika let stane pro vaši ratolest druhým domovem? Pak se vám jistě bude hodit několik užitečných tipů, které vám s rozhodováním pomohou. Vybrat pro dítě mateřskou školku představuje pro každého rodiče velice důležitý úkol, který rozhodně není radno podcenit – ba naopak, měli byste k tomuto rozhodnutí přistupovat s maximální pečlivostí a chtít pro svůj poklad skutečně jen to nejlepší. Pojďme se společně podívat, která kritéria jsou rozhodující pro správný výběr mateřské školky, která vašemu dítěti dokáže nabídnout mnohem více, nežli jen příjemné zázemí.

Finance

Dnešní doba je po finanční stránce opravdu náročná a není se proto čemu divit, že se mnoho rodičů při vybírání mateřské školky ohlíží právě na cenu. Obecně se můžete rozhodovat mezi dvěma možnostmi: státní mateřská školka nebo soukromá mateřská školka s alternativním programem. Je logické, že státní mateřské školky zřizovány obcemi či městy jsou levnější a řídí se rámcovým vzdělávacím programem. Cena se v tomto případě pohybuje v rozmezí od 200 do 700 Kč za měsíc. Na druhou stranu soukromé školky nabízí alternativní vzdělávací programy, liší se individuální pracovní dobou a jedna učitelka zde má na starost méně dětí. Od toho se samozřejmě odvíjí i cena, která je daleko vyšší a pohybuje se v rozmezí od 2500 do 15 000 Kč za měsíc.

Umístění

Jedním z nejdůležitějších faktorů může být i umístění mateřské školky, přičemž v tomto případě spousta rodičů hledá mateřskou školku poblíž svého bydliště nebo zaměstnání. Obě varianty mají něco do sebe. Pokud pro své dítko vyberete mateřskou školku v blízkosti místa, kde bydlíte, nebudete s ním muset ráno cestovat delší trasy, navíc bude moci vstávat o něco později, což většina dítek jistě uvítá s nadšením. Ani umístění poblíž místa výkonu vašeho zaměstnání není na škodu. Budete tak mít jistotu, že po práci dítě vyzvednete ve velmi krátké době a nebudete se muset strachovat, zda se cestou z práce do školky nezaseknete někde v dopravní zácpě, díky čemuž by na vás dítko muselo čekat delší čas.

Otevírací doba

Zvláště pracovně vytížení rodiče myslí při výběru mateřské školky i na její otevírací dobu, přičemž se snaží najít takovou, která bude vyhovovat jejich potřebám. Obecně jsou mateřské školky otevřené od 6:30 do 17:00 hodin, pokud se jedná o školku v menším městě nebo na vesnici, pak může být otevírací doba jiná, zpravidla kratší. Myslete tedy na to, zda vám bude otevírací doba vyhovovat, zda budete stíhat dítko přivést do školky včas a včas jej i vyzvedávat.

Obrázek: pixabay.com