Novorozenecká žloutenkaNovorozenecká žloutenka – odborným názvem ikterus neonatorum – dělá starosti mnoha těhotným ženám i novopečeným maminkám. Zatímco těsně po porodu má vaše miminko naprosto přirozenou barvu, druhý den svou barvou připomíná žluto-oranžového mimozemšťánka. Novorozenecká žloutenka postihne většinu miminek, objeví se 2-3 den po porodu a zpravidla odezní sama bez jakékoli speciální léčby. Většinou zmizí asi šestý den po porodu, jsou ale i případy, kdy přetrvává 2-3 týdny. I přesto, že vidět své miminko v této nepřirození barvě není pro žádnou maminku příjemné, nemusíte se novorozenecké žloutenky děsit. V dnešním článku se na žloutenku postihující novorozence společně blíže podíváme.

Novorozenecká žloutenka – jaké má příčiny?

Snad každá maminka si při pohledu na žluto-oranžové miminko položí otázku, jaká je vlastně příčina pro vznik novorozenecké žloutenky. Pravda je taková, že příčina vzniku je čistě fyziologická a souvisí se skutečností, že nenarozené miminko má v krvi mnohem více červených krvinek, nežli novorozenec. Plod v matčině děloze má nižší tlak krve, kterou dohání vyšším počtem červených krvinek, jež kyslík přenáší. Jakmile se miminko poprvé nadechne, červených krvinek je najednou zbytečně mnoho, proto se ty přebytečné rozpadají a v nich obsažené barvivo – hemoglobin – se přeměňuje na odpadní látky. Velké množství odpadních látek nestíhají dětská játra zpracovávat a tento odpad se proto ukládá v tkáních – pokožce, sliznicích, očním bělmu.

Je novorozenecká žloutenka nebezpečná?

Další obavou maminek je, zda může novorozenecká žloutenka jejich miminku nějakým způsobem ublížit či zda může mít vliv na jejich zdraví. Ve většině případů miminka nepotřebují speciální léčbu – miminka se žloutenkou se během dne několikrát na pár minut vystavují slunečním paprskům. V případě, kdy jsou sledované hodnoty u miminka vyšší, podstupují novorozenci fototerapiitzv. opalování pod modrým světlem. Tento proces urychluje vyloučení bilirubinulátka způsobující žlutavý nádech. Ve skutečnosti ale není novorozenecká žloutenka nebezpečná a po kratší či delší době z života malého drobečka úplně vymizí.

Komplikace se žloutenkou

U malého procenta miminek se může přítomnost žloutenky protáhnout o něco déle, ovšem i tak se není čeho bát, i tehdy se žloutenka obejde bez následků. Zpravidla se to týká například dětí s nízkou porodní hmotností nebo u miminek, která měla bezprostředně před porodem nebo během porodu nedostatek kyslíku – taková miminka se pečlivě sledují.

Obrázek: pixabay.com