Pupeční kýlaPupeční kýla – latinsky hernia – je poměrně častý jev, který postihuje až každé páté miminko v útlém novorozeneckém věku. Jejím nejčastějším a zároveň nejjasnějším příznakem je hmatatelná boulička nacházející se buď v břišní oblasti nebo v tříslech, přičemž se u každého miminka liší míra její bolestivosti a citlivosti. Lékaři kýlu obecně rozdělují na dva druhy: břišní a tříselná. Pupeční kýla je častým strašákem maminek, které se zvláště při výrazném a dlouhotrvajícím pláči svého miminka bojí, že si onu bouličku jejich poklad vyvíjeným tlakem skutečně vytlačí. V dnešním článku se dozvíte, jak kýla vzniká, jak se projevuje a jak se tato zdravotní komplikace léčí.

Jak vzniká kýla?

Ke vzniku kýly dochází ve chvíli, kdy pobřišnice – neboli vnitřní výstelka dutiny břišní – začne tlačit na oslabené či protržené místo v břišním svalstvu, díky čemuž dojde ke vzniku malého vaku, do něhož může vyklenout tuk nebo střevní kličky pod kůží a tím vznikne již zmiňovaná měkká boulička. V bouličce dojde k vytvoření tlaku, v jehož důsledku miminko trápí nepříjemné pocity, o kterých vám dá najevo pláčem. Kýla se může objevit zvláště u:

  • dětí s ochablou kůží
  • dětí s ochablou svalovinou
  • dětí s nízkým tukovým polštářem
  • dětí předčasně narozených
  • dětí s vážnějším celkovým postižením

Jak se projevuje?

Jak již bylo řečeno na úvodu dnešního článku, pupeční kýla se u miminek projevuje měkkou bouličkou, která se může objevit buď na bříšku nebo v tříslech. Je důležité si uvědomit, že tato boulička nemusí být vidět stále, nejvíce je viditelná po zvýšené fyzické námaze, během které dojde ke zvýšení vnitřního tlaku v břišní dutině. Kromě bouličky se u miminka může projevit bolest břicha, pocit tlaku v oblasti kýly, zvracení, zácpa nebo například nevolnost. V některých případech se kýla začne zvětšovat a tehdy dochází i ke zvětšování bouličky.

Vrozená kýla

Některá miminka se s kýlou již narodí, v takovém případě je řeč o pupeční či nepřímé tříslové kýle, která vzniká během nitroděložního vývoje kvůli vývojové poruše. U těchto miminek se projeví buď hned po narození nebo v prvních letech jejich života. Statistiky ukazují, že vrozenou kýlou trpí více chlapečci – představují cca 90% dětí trpících vrozenou kýlou.

Kdy je nutná operace?

Ačkoli kýla maminky děsí, ne vždy je nutné přistupovat k operativnímu zákroku. Ve většině případů kýla sama od sebe zmizí do dvou let věku dítěte. V případě, kdy k jejímu zahojení nedojde nebo se objeví komplikace, pak je na místě se poradit s lékařem a společně se domluvit na dalším postupu. Dojde-li až na operaci, pak je kýla miminku odstraněna v celkové anestezii, přičemž po zákroku dítko zůstává pár dní v nemocnici. Včasný zásah může zamezit komplikacím, které by mohly mít vážný vliv na zdraví.

Obrázek: pixabay.com