Bílý šum - jak uspat miminkoBílý šum – neboli uklidňující zvuky, které zlepšují a prodlužují dobu spánku – mnoho maminek nezná a to je obrovská škoda. Možná ani vám tato dvě slovíčka vůbec nic neříkají a jen marně si je v hlavě snažíte správně zařadit. Miminka mají často problém s usínáním u absolutního ticha, které se většina rodičů během uspávání snaží nastolit. Je důležité si uvědomit, že miminko strávilo 9 měsíců v maminčině bříšku, kde jej ustavičně obklopoval hluk o síle kolem 80 decibelů, proto se vůbec není čemu divit, že na nově nastalé ticho nejsou zvyklá a reagují podrážděně. Bílý šum představuje šikovného pomocníka, který dokáže vaše děťátko uspat do několika málo minut. Nevěříte? Pak si nenechte ujít následující řádky!

Co je to bílý šum?

Bílý šum jsou zvuky, které jsou našim uším příjemné a zároveň přirozené. Nejeden z vás by mohl potvrdit, že se mu výborně usíná například při dešti nebo za zvuku šumící koruny stromů. Odborníci se shodují na tom, že bílý šum dokáže miminko uklidnit, uspat a k tomu všemu ještě prodloužit dobu spánku. Jestliže má vaše miminko problémy s usínáním a nepatří k těm zlatíčkům, které stačí několik minut pohoupat v kočárku nebo pokolébat v náručí, pak byste bílý šum rozhodně měli vyzkoušet – vyhnete se tak několikahodinovému uspávání, které v mnohých případech dříve uspí rodiče, nežli děťátko. Bílé šumy se dělí na dvě skupiny:

  • Přírodní: zvuky vln, šumění vodopádu, šumění větru, kapičky deště atd.
  • Umělý: televize, větrák, digestoř, fén, vysavač, pračka, atd.

Pomocník jménem internet

Nikdo po vás nechce, abyste večer, jakmile miminko uložíte do postýlky ke spánku, strčily do zásuvky vysavač a nechali jej běžet celou noc. V podstatě pro uspání vašeho dítka vůbec nemusíte používat zmíněné spotřebiče – pračku, myčku, televizi, fén, vysavač – protože si bohatě vystačíte s internetem. Zde naleznete řadu uklidňujících zvuků a nahrávek dosahujících délky klidně až několika hodin, které můžete vašemu miminku pustit z notebooku či mobilu. Pro inspiraci vám přinášíme nejoblíbenější bílé šumy:

Zvuk vodopádu

Zvuk deště

Zvuk fénu

Zvuk vysavače

Obrázek: pixabay.com
Videa: youtube.com