TěhotenstvíKdy otěhotnět? To je otázka, se kterou si pohrává mnoho žen napříč všemi věkovými kategoriemi snažících se dopřát samy sobě rozumnou odpověď. Ačkoli se říká, že tělo i duše si v tomto ohledu rozumí, nemusí to být pokaždé pravda a zatímco organismus ženy může být v perfektní kondici, po psychické stránce se její rozhodnutí mohou ubírat úplně jiným směrem. Možná i vám vrtá v hlavě červíček pochybností, zda právě teď nenastal ten správný čas, ve kterém byste měla začít uvažovat o zrození nového života a zároveň vás sužují obavy, že ten správný moment jednoduše propásnete.

Odborníci mají jasno kdy otěhotnět – ale co vy?

Odborníci se v otázce “kdy otěhotnět” jasně shodují na názoru, že po biologické stránce je žena nejvyzrálejší okolo 25. věku života. V této době je dostatečně rozumná, její ovulační cykly jsou pravidelné a rovněž i její vajíčka dosahují té nejvyšší kvality. Postupem času plodnost ženy pomalu klesá a po překročení hranice 30 let se výrazně zvyšuje riziko problémů spojených s početím. Ačkoli odborníci mají v tomto ohledu jasno, jak jste na tom vy? Možná patříte do oné “ideální věkové skupiny”, ale ještě se na početí potomka necítíte. V takovém případě určitě netlačte na pilu.

Bezpečné zázemí je základním stavebním kamenem

Narození miminka je velice krásným okamžikem a ne nadarmo se říká, že těhotenství patří mezi nejnádhernější období v životě každé ženy. Ovšem na druhou stranu představuje příchod nového človíčka na svět spoustu odpovědnosti a starostí, které si mnohé ženy dopředu vůbec neuvědomují. Jestliže si pohráváte s otázkou, kdy otěhotnět a zda je právě teď ten vhodný čas, pak byste měla mít jasno především v otázce rodinného zázemí, do kterého nového človíčka přivedete. Jestliže nemáte zajištěné bydlení, nemáte stálou práci a tedy i jistý příjem a v podstatě ještě hledáte sama sebe, pak vám doporučujeme ještě chvíli počkat.

Na početí i výchovu jsou potřeba dva

Příroda je mocná čarodějka a chytře to v našich životech zařídila tak, že ke zplození nového života jsou zapotřebí dva – muž a žena. I vztah s vaším partnerem může být rozhodujícím kritériem pro rozhodování, kdy otěhotnět. Jestliže po svém boku máte někoho, o koho se můžete kdykoli opřít, kdo tu pro vás bude v dobrých i zlých okamžicích a kdo s vámi bude sdílet to dobré i to zlé, pak můžete nad otěhotněním vážně přemýšlet. Pokud je ale váš vztah jako na houpačce a vy si nejste jistá následujícím dnem, natož několika roky, pak je rozumné se nejdříve zamyslet nad vážností vašeho vztahu, nežli miminko přivést do rodinné nepohody, ba co víc – přivést jej do života, kde byste na jeho výchovu zůstala sama.

Obrázek: pixabay.com