Dítě nechce do školkyAčkoli jsou mateřské školky určené primárně k hraní, ne vždy tam děti dochází s radostí a nadšením. Když dítě nechce do školky, je to problém – každé ráno vstává s brekem, cesta do školky je doprovázena křikem a rodiče začínají ztrácet trpělivost. Co dělat v takové chvíli, kdy doposud bezproblémová ratolest, která s docházkou do mateřinky neměla problém a naopak se na hraní s dětmi či program učitelek těšilo, začne stávkovat doslova zničehonic? Je na místě pochopení, nebo je potřeba nastolit tvrdou ruku?

Dítě nechce do školky – co teď?

Dostali jste se do fáze, kdy vaše dítko začalo sabotovat docházku do školky? Pak vítejte mezi rodiči, kteří se s tímto problémem taky potýkali nebo jej řeší právě teď. Jakmile se ratolest usmyslí, že do školky zkrátka nechce, začínají krušné časy pro celou rodinu. Proč? Pokud chodíte do práce a nemáte babičky, které by dítko pohlídaly a vy si taky namůžete vzít jen tak pro nic za nic několik dní dovolenou, pak s největší pravděpodobností budete muset překonat plačtivá rána, scény cestou do školky a káravé pohledy učitelek. A nebo je i jiné řešení, jak se dostat vez z tohoto kruhu?

 • Mluvte

  Ačkoli si mnoho dospělých myslí, že jim děti v mnoha směrech nerozumí, není to pravda. Děti jsou totiž daleko chytřejší než si myslíme. Proto v případě, kdy vaše dítko začne odmítat školku, využijte vhodné chvíle k tomu, abyste si s ním promluvili. Zeptejte se, co mu na školce vadí a zjistěte důvod, proč do ní odmítá chodit. Mluvte s ním ale v klidu, negativní emoce nebo křik zde nemá co dělat.

 • Motivujte

  Děti na motivaci moc dobře slyší a jen málokdy jí odolají. Nabídněte proto dítku motivaci za to, že do školky půjde, nebude se vztekat a všechno proběhne v klidu a bez pláče. Formu odměny si vymyslete sami a zvolte podle toho, co má váš poklad rád. Může to být například zmrzlina, můžete vzít dítko do kina nebo mu slibte, že až se vrátí odpoledne ze školky, zahrajete si spolu nějakou hru.

 • Vysvětlujte

  Jestliže u vás nastane situace, kdy se junior rozhodne ze dne na den, že do školky prostě nepůjde, vysvětlete mu, že tam nechodí za trest. Samozřejmě, odměna jako taková to taky není, přeci jen děti navštěvují školku především proto, že rodiče musí chodit do práce. I tak se ale snažte, aby dítko pochopilo, že školka není za trest, ale je to příležitost k tomu, aby si pohrálo s jinými dětmi a vyzkoušelo hračky, které doma třeba nemá. A to je opravdu velké lákadlo.

 • Vyprávějte

  Proti dětské stávce může hodně pomoci, pokud dítku budete vyprávět, jak jste do školky chodili vy. Můžete mu nastínit, jak v dobách vašeho dětství školky vypadaly, co jste dělali společně s učitelkami, jaké jste měli hračky a podobně. Společně pak můžete hledat rozdíly a kontrasty. Řekněte dítku, že jste do školky chodili rádi a nezapomeňte přihodit několik důvodů, proč tomu tak bylo.

 • Nekřičte

  Až opět zažijete scénu před branami budovy školky, budete se třikrát vracet do šatny, protože za vámi dítko pokaždé vyběhne z učebny nebo budete mít problém jej ráno dostat ze dveří bytu, neuchylujte se k tomu, abyste na dítě křičeli. Křik nikam nevede, opravdu. Ačkoli vám to poleze na nervy a budete toho mít dost, snažte se za jakékoli situace jednat v klidu.