Možná i vám rodiče dávali na lžičce rybí olej. Pokud ano, určitě si to velmi dobře pamatujete, jde o poměrně traumatizující zážitek. Rodiče sice měli dobré úmysly, ale polykat rybí olej je skutečně nepříjemné. Doplňte mastné kyseliny sobě i svým dětem jinak.

Omega 3 je název pro polynenasycené mastné kyseliny, konkrétně kyselinu dokosahexaenovou (DHA) a eikosapentaenovou (EPA). Tělo si je bohužel nedokáže vyrobit samo, a tak mu je musíme dodávat v potravě.

Proč jsou esenciální mastné kyseliny tak důležité?

Přispívají k udržení normální činnosti mozku, zraku, činnosti srdce, krevního tlaku a hladiny triglyceridů v krvi. Kromě toho je rybí tuk vynikajícím zdrojem vitaminů D a A.

Jak je přijímat v potravě?

Chcete-li je získávat z potravy v dostatečném množství, zařaďte do svého jídelníčku ryby. Nachází se zejména v tučnějším rybím mase (losos, sardinky, makrela). Zkrátka ovšem nepřijdou ani vegani a vegetariáni. Z rostlinné stravy Omega 3 mastné kyseliny obsahuje například lněný olej, lněné semínko, konopný olej, konopné semínko, chia semínka. Získávat se dá rovněž z mořských řas.

Nejjistější cestou jsou doplňky stravy

Jídelníček průměrného Čecha příliš často nezahrnuje potraviny s vysokým obsahem Omega 3 mastných kyselin. Proto bychom se měli vydat jinou cestou a pořídit si doplněk stravy. Nikoliv rybí tuk, nýbrž Omega 3 v tabletách.

Příkladem takového doplňku stravy je Omega 3 Vegan od české společnosti Naturvita. Tento doplněk stravy obsahuje olej z mořské řasy Schizochytrium, jež se vyznačuje vysokým obsahem kyseliny dokosahexaenové (DHA). V jedné kapsli najdete 250 mg DHA, což je doporučená denní dávka.

Omega 3 Vegan pořídíte například v internetové lékárně GigaLekarna.cz. Nejčastěji ve formě tablet či kapslí. Konzumace v této podobě je daleko příjemnější než v podobě rybího oleje.