Pokojíček pro předškolákaMáte-li doma dítko v předškolním věku, pak si určitě – a samozřejmě s jistým předstihem – pokládáte otázku, jak by měl vypadat pokojíček pro předškoláka. Určitě pro své dítě chcete jen to nejlepší a vaším cílem tedy je zajistit mu zázemí, ve kterém se bude cítit dobře, které mu poskytne vše, co ke svému životu potřebuje a kde bude chtít trávit maximum svého času. Zařídit pokojíček pro předškoláka není tak jednoduché, jak se možná na první pohled zdá – rozhodně zde nejde o starý psací stůl – který přeci ještě pár let vydrží – či nevhodnou židli – přece na ní nebude sedět celý den, tak jak by mu mohla ublížit – ani zde není prioritou zaskládat celý pokojíček úložným prostorem – ačkoli je pravda, že ten se zvláště u dětí vždycky hodí.

Víte, jak správně zařídit pokojíček pro předškoláka?

Mít dítko v předškolním věku, které se chystá opustit bezpečné a dobře známé prostředí mateřinky, aby pravou nohou vkročilo do vod základní školy spojené se všemi povinnostmi, kde na něho čeká tolik neznámého, je pro rodiče samo o sobě dost náročným obdobím. Nástup do školy je složitý nejen pro dítě, ale i pro jeho rodiče, kteří s ním tento důležitý milník prožívají. Proto je potřeba připravit ratolest nejen na samotný nástup do školy, ale především mu zajistit vhodné prostředí, ve kterém bude radost trávit čas, ale zároveň i plnit školní povinnosti.

Co je základem pokojíčku předškolního dítěte?

V první řadě si ujasněme jednu věc: co musí pokojíček dítěte v předškolním věku obsahovat a co zde naopak nemá své místo? Pokud budete mít v této otázce jasno, pak se vyhnete zbytečnostem nebo naopak předejdete situaci, kdy vám něco bude chybět – především pak dítěti.

V pokojíčku předškoláka nesmí chybět:

 • prostorný psací stůl
 • kvalitní pohodlná židle
 • úložné prostory pro učebnice
 • koutek na hraní
 • místo pro odpočinek a relaxaci

Ano, čtete správně. Ačkoli vaše dítko nastupuje do školy a začínají mu tak starosti a povinnosti, pořád je dítětem a je tedy na místě, abyste při zařizování jeho pokojíčku na tuhle skutečnost mysleli.

Náš tip: Nechte děti, ať si vytvoří dekorace do pokojíčku samy. Neumí-li ještě příliš malovat, sada malování podle čísel na plátno jim to usnadní.

 1. Psací stůl

  U psacího stolu sledujte velikost pracovní desky, která by měla být dostatečně prostorná, aby si na ní dítko mohlo postavit stojánky na tužky, fixy i pastelky, aby zde mohlo mít své oblíbené těžítko a klidně i nějakou hračku a lampičku. Pokud chcete investovat do budoucnosti, pak pořiďte rostoucí psací stůl, který je sice na počátku poměrně dranou investicí, ale rozhodně se vyplatí, protože roste s potřebami vašeho dítka.

 2. Kvalitní židle

  U židle je důležité myslet na dostatečnou oporu dětského těla, které ještě není plně vyvinuté a potřebuje tak stabilitu a jistotu. Dbejte na pevnou opěrku zad a nezapomeňte na to, že židle pro děti musí mít opěrky pro ruce. Při sezení by dítě mělo dosáhnout na zem – v sedu by mělo mít kolena pokrčená v pravém úhlu.

 3. Úložné prostory

  Pokud nezbude dostatek místa v psacím stole, pak rozhodně nebude na škodu, pokud dítěti ke stolu pořídíte oblíbené a praktické úložné boxy – většina z nich je na kolečkách, díky čemu jsou mobilní a dá se tak s nimi snadno manipulovat dle potřeby. Díky úložnému prostoru nebude v pokojíčku vládnout chaos a každá věc tak bude mít své místo.

 4. Koutek na hraní

  Ačkoli vaše dítko nastupuje do školy, neměly byste jej připravit o možnost být stále dítětem a moci si hrát. Děti potřebují vypnout, nechat všechny úkoly za dveřmi dětského pokoje a namísto toho se plně ponořit do světa her a dětské rozvernosti. K tomuto účelu skvěle poslouží pohodlný kusový koberec, na kterém si dítě bude moci hrát. Pokud je v pokojíčku kluzká podlaha, nezapomeňte koberec dobře zajistit.

 5. Místo pro odpočinek

  Ani spánek dětem nesmí chybět. Základem pokoje je tedy postel, ale chybět by zde neměl ani menší gauč, pohovka nebo křesílko, do kterého si bude dítko moci sednout a chvilku relaxovat. Děti milují sedací vaky a pytle, které se v současné době dají pořídit v mnoha zajímavých provedeních.

Obrázek: pixabay.com