Harry Potter je fenomén, o tom bez debat. Je otázkou, zda je lepší kniha, nebo její filmové zpracování?

Budete věřit tomu, že první díl čarodějnické ságy (Harry Potter a kámen mudrců) se na pultech knihkupectví objevil již před třiadvaceti lety (v Británii vyšel v Roce 2017, u nás až v roce 2020)? Po něm následovaly Harry Potter a tajemná komnata, Harry Potter a vězeň z Askabanu, Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a princ dvojí krve, Harry Potter a relikvie smrti a Harry Potter a prokleté dítě.

Světové bestsellery

Všechny se řadí ke světovým bestsellerům. Ve své knihovničce je má naprostá většina nejenom dětí, ale i dospělých napříč kontinenty. Čtou je i děti, které se jinak ke četbě moc nemají. Harry Potter je ale dostal. Neméně úspěšné jsou i filmové adaptace, které již vydělaly enormní sumy.

Proč je tak úspěšný?

Psychologové pro tak masivní úspěch Harryho Pottera mají hned několik vysvětlení. Člověka v první řadě láká tajemno samo o sobě. Jedna ze studií uvádí, že tento příběhu umožňuje čtenářům i divákům prožít tzv. univerzální fantazii. Dává možnost prožít to, co by v reálu nebylo možné. A v neposlední řadě uvolňuje napětí v naší duši.

Bohatá fanouškovská základna

Není se co divit, že Harry Potter po světě má velmi početnou fanouškovskou základnu. Ta je ochotna strávit celé dny i noci před knihkupectvím, které oznámilo zahájení prodeje novinky o tomto slavném čarodějnickém učni. Řada fanoušků zároveň skupuje vše, na čem se objeví jeho motiv. I u nás jsou tyto hračičky k sehnání například na e-shopu vecizfilmu.cz.

Předměty s logem Harryho Pottera

V nabídce jsou hrnečky s Harry Potterem, klíčenky, polštáře i ponožky. V zimě je zahřeje čepice s motivem Harryho Pottera a své myšlenky neváhají svěřovat zápisníku s obrázkem Harryho Pottera, jak jinak, než propiskou s logem a grafikou filmové ságy – Harry Potter. A to jsme ještě nezmínili plakáty, puzzle a katalogy. Zájem o tyto produkty je zřejmě veliký, protože pořád přibývají další a další. Jen na zmíněním e-shopu vecizfilmu.cz jich je, pokud jsme dobře počítali, 105. Narazili jsme i na lahve, kosmetické taštičky a osušky.

Jak na tom jste vy? Také máte nějakého knižního či filmového hrdinu, který si získal vaše srdce do té míry, že ho chcete mít pořád na očích?