Jak naučit děti bezpečně se pohybovat v silničním provozu? Dozvíte se z následujícího článku!

Bezpečnost dětí v silničním provozu je společenským tématem číslo jedna. Týká se v podstatě všech rodičů dětí školou povinných. Pro ně se v závislosti na rušnosti komunikace, kterou je jejich potomek při cestě do školy každý den nucen přecházet, mnohdy doslova a do písmene mění v noční můru.

Příběh ze života

Má dcerka při cestě do školy například musela přecházet velmi rušnou komunikaci, po které si to auta svištěla (a stále sviští) i osmdesátkou. A ne každé vozidlo na tamním (velmi dobře viditelném a osvětleném) přechodu zastavilo. A pokud jedno vozidlo tak učinilo, chodci včetně malých dětí neměli jistotu, že jim zastaví i vozidla v dalších pruzích. Já sama jsem byla svědkem několika situací, kdy o střetu chodce s vozidlem rozhodovaly centimetry. A dcerku jsem, bylo-li to možné, vyzvedávala přímo na autobusové zastávce a na přechodu ji doprovázela. A když mi to nevyšlo, vstávaly mi vlasy hrůzou na hlavě, jestli přejde ve zdraví a bez úhony.

Dopravní výchova je základem

Dopravní provoz u nás naneštěstí nepatří zrovna mezi ty nejbezpečnější. Agresivních řidičů, jejichž bezohlednou jízdu odnášejí i malé děti, bohužel přibývá. Naštěstí existují způsoby, jak tomu zamezit. Základem je samozřejmě kvalitní dopravní výchova na školách. Je ale dostatečná? A věnují jí děti pozornost, již si zaslouží? Toť otázka. Statistiky z dopravních nehod moc příznivé každopádně nejsou. Spoustě nehod je naštěstí možné poměrně snadno zabránit.

Ochraňte své děti

Skutečnost je taková, že dosáhnout stoprocentní ochrany dětí v dopravním provozu je v podstatě nemožné. Zvýšit ji ale můžete. Mimo jiné i dobrým uvědoměním si situace. Důsledným upozorněním dítěte na závažnost problému a rizika, která mu při pohybu v dopravním provozu hrozí.

Nebezpečí číhá na každém rohu

Moje osobní zkušenost se týkala přechodu přes přechod. Nebezpeční na děti ovšem čeká i na jiných místech. Třeba na silnici bez chodníku. Jedno z pravidel bezpečného provozu například říká, že chodec se má pohybovat po levé straně vozovky. Jak se však má dítě zachovat, když prochází třeba zatáčkou a automobily pojedou z obou směrů? Takováto situace bývá obzvláště na úzkých komunikacích problematická. Stejně jako spousta jiných situací.

Učte se od odborníka

Odpověď na tuto otázku (a spoustu dalších) najdete například na stránkách Martina Paličky (https://martinpalicka.cz/detivbezpeci/), který se na bezpečnost dětí v silničním provozu dokáže podívat z mnoha různých úhlů. Na jeho stránkách najdete vše podstatné včetně několika instruktážních videí s radami, jak se zachovat v konkrétních situacích.

Zúčastněte se kurzu Děti v bezpečí

Zúčastnit se však můžete i jeho kursu Děti v bezpečí, na němž se nejenom dozvíte, co udělat pro zvýšení bezpečnosti vašich dětí na silnicích, ale také jak si správným přístupem k tomuto problému zvýšíte rodičovskou autoritu. Věřte, že to je při výchově také nesmírně důležité. A při dopravní výchově dvojnásob. Vaši potomci si zkrátka vaše rady vezmou k srdci a budou se jimi řídit.