Dětské botyÚkol vybrat správné dětské boty, které dítěti nezničí nožičky a nezpůsobí jim trvalé zdravotní problémy, jednou čeká každou maminku. Špatně zvolené dětské botičky mohou mít za následek deformace prstů a může negativním způsobem ovlivnit vývoj dětské nožičky. Vzhledem k tlaku, který je na maminky kladen, se většina z nich bojí špatné volby a sužuje je strach, že svému dítku vlivem neznalosti způsobí zdravotní komplikace. Naštěstí existuje několik rad, kterými se při výběru dětské obuvi lze řídit a vybrat tak správně. Jestliže plánujete pořízení nových botiček pro vaši ratolest, pak je běžte vybírat společně s naším článkem. Prozradíme vám, podle čeho volit dětské boty, aby nožkám vašeho dítěte poskytly jen to nejlepší!

4+1 rada, jak vybrat dětské boty

Dovolíme si ještě upozornit na skutečnost, že si mnohdy ani nemusíte všimnout, že vaše dítě nosí špatné boty. Dětské nožičky totiž nejsou tak citlivé na bolest, díky čemuž dítka vydrží chodit v nevhodné obuvi i delší dobu.

Rada první: Počítejte s rezervou

Až budete vybírat dětské botičky, pamatujte, že by měly mít alespoň 10-15 milimetrů rezervu před prstíky. Určitě si vy pamatujete, když s vámi rodiče vybírali boty a nutili vás natlačit prsty do přední části, zatímco zkoušeli prstem, kolik místa v botě ještě máte. I když je tohle léta používaný způsob, pokud chcete mít skutečnou jistotu, nebojte se použít vysouvací metr, kterým lze změřit chodidlo i vnitřek botičky.

Rada druhá: Není špička jako špička

Boty nemusí být dítku malé jen do délky, ale i do šířky. Odborníci se shodují na tom, že botičky tvarované do špičky na dětské nohy nepatří, neboť v nich nemají dost místa na prstíky a může tak vzniknout deformace v podobě vybočeného malíčku, vbočeného palce nebo kladívkových prstů. Pro děti se doporučují boty s kulatou špičkou, ve které bude dostatek místa.

Rada třetí: Nezatěžujte dětské nožičky

Dalším pravidlem pro výběr dětské obuvi je hmotnost. Pamatujte, že průměrně udělá každé dítko až 20 000 kroků za den. Bude-li nosit těžké boty, nejenže ho budou bolet nohy, ale i jeho klouby, které ještě nejsou na jakoukoli zátěž připraveny, budou hodně trpět. V tomto případě tedy platí, že čím lehčí bota, tím lepší.

Rada čtvrtá: Zdravotně nezávadný materiál

Hodně maminek řeší otázku, jaký materiál je pro dětské boty ten nejlepší. Podíváme-li se na slova odborníků, jejich názory se v tomto ohledu trochu rozchází. Zatímco někdo tvrdí, že pro děti jsou nejlepší boty vyrobené z přírodní usně, druhá skupinka zastává názor, že daleko lepší je kombinace přírodních a umělých materiálů. Skutečnost se má tak, že kombinace je nejlepší. Proč? Přírodní useň není nejvhodnější volbou na určité části dětské boty, někde je totiž potřeba, aby byla botička odolnější proti oděru, jinde je zase potřeba zajistit prodyšnost nebo naopak nepromokavost. Kombinace těchto materiálů dává vzniknout obuvi, která je pro dětské nožky nejlepší a nejideálnější pro jejich vývin.

Rada pátá: Kvalitní obuv neseženete na tržišti

Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší, bohužel ne vždy se nám daří kloubit jejich přání s naší peněženkou. Právě finance jsou nejčastějším důvodem, díky kterému je řada maminek nucena uchylovat se k nákupu dětských botiček na tržištích. Bohužel toto rozhodnutí není to nejlepší. Uvědomujeme si, že finance se s dětmi rozkutálí strašně rychle, ovšem na botách by se šetřit nemělo – to můžete udělat někde jinde. Dětské botičky proto nakupujte jen tam, kde vám mohou nabídnout ověřenou kvalitu.

Obrázek: pixabay.com