ŽárlivostŽárlivost mezi sourozenci je velmi častý jev, který se ve vaší rodině vyskytne ve chvíli, kdy ke staršímu sourozenci přibude mladší. To mu najednou sebere veškerou pozornost rodičů, babiček i všech ostatní. Je zbytečné si naivně nalhávat, že zrovna vaše dítko žárlit nebude – žárlí totiž úplně všechny děti, liší se akorát v tom, jak tuhle vlastnost projeví svému okolí. Máte-li doma batole nebo dítko ve věku kolem 3-4 let, bude pro vás opravdu velmi obtížné skloubit jeho svět dosavadního jedináčka s veškerou pozorností se světem nově příchozího miminka, které logicky potřebuje maximum maminčina času a péče.

Pocit ohrožení

Vžijme se teď na chvíli do role tříletého dítěte: až do dnešního dne si se mnou maminka hrála celý den, večer mi četla pohádky a byla se mnou až do chvíle, než jsem usnul. Přes den jsme spolu jen my dva chodili na hřiště, maminka mi zpívala, chovala mě nebo jsem jí mohl sedět na klíně. Teď se tu najednou objevilo malé miminko. Teď už na mě maminka nemá tolik času, večer mi čte tatínek, protože maminka uspává brášku/sestřičku, na hřiště teď chodím taky s někým jiným, protože maminka říká, že miminko ještě nemůže jít ven. Už mě tak často nechová ani nebere na klín, pořád má v náručí jen to miminko. Za všechno může to miminko. Sebralo mi maminku!

Takhle nějak to vidí každé malé dítě. Zkrátka se najednou začne cítit ohroženo malým sourozencem, kterému se dospělí více věnují. Má strach, že už ho nemají tolik rádi a myslí si, že rodiče upřednostňují to roztomilé miminko. A co se snaží udělat dítě s tím, co ho ohrožuje? Chce se tohoto vetřelce zbavit.

Jak se projevuje sourozenecká žárlivost?

Žárlivost staršího sourozence na mladší se ve většině případů projevuje ubližováním – starší začne ubližovat mladšímu. Když se nikdo nedívá, tak miminko kousne, zatahá za vlásky, štípne do tvářiček, bouchne hračkou nebo u starších kojenců sebere flašku s mlékem. Zkrátka dělá všechno proto, aby to malé miminko začalo brečet. Projevy žárlivosti jsou ale i takové, kdy se starší dítě začne počůrávat nebo pokakávat, může se mu rovněž zhoršit řeč. V období kolem tří let můžete počítat i se vzdorem.

Jde žárlivosti předejít?

Ano, žárlivost můžete trochu potlačit ještě před tím, než se malé miminko vůbec narodí. Připravujte starší dítko na nového člena rodiny, společně miminku čtěte, připravujte pokojíček a vyprávějte staršímu dítku, jak to bude fajn, až bude velký bráška nebo sestřička. Můžete mu říci, že bude muset malého sourozence chránit a pomáhat vám s péčí o něho. Žárlivost se vám s největší pravděpodobností nepodaří potlačit úplně, protože každé dítě při takové změně, kterou příchod dalšího dítěte bezesporu je, rozhodí a přinutí jej si myslet, že už není tak důležité, jako bývalo.

Moje dítě žárlí a malému ubližuje. Co s tím mám dělat?

Všimli jste si, že vaše starší ratolest záměrně mladšímu dítku ubližuje? Pak na něho rozhodně nekřičte ani jej nebijte za to, co udělalo. Na sourozeneckou žárlivost se musí jinak – mnohem chytřeji! Máme pro vás několik tipů, které vám s žárlivostí vašeho dítěte mohou pomoci:

  • V první řadě se snažte, aby starší dítě nepocítilo, že mu nevěnujete tolik lásky, jako tomu mladšímu. I když vy moc dobře víte, že své děti milujete stejně a dáváte jim lásku rovným dílem, dítě to vidí jinak. Možná tomu nebudete věřit, ale děti moc dobře poznají, pokud si s nimi hrajete půl hodiny a s bráškou nebo sestřičkou si hrajete hodinu.
  • Dalším důležitým bodem je zapojit celou rodinu. Poproste babičky, tetičky i jiné návštěvy, aby vám pomohli. Když přijde kdokoli na návštěvu, může vzít staršího sourozence za ruku a poprosit ho, aby mu ukázalo sestřičku nebo bratříčka. Rovněž platí, že pokud dotyčná donese dárek malému, měl by něco donést i velkému. Na to pozor!
  • Hodně může pomoci i zapojení staršího dítěte do péče o to mladší. Nechte větší dítko, aby s vámi miminko koupalo, přebalovalo či oblékalo a přitom mu říkejte, že jste se úplně stejně starali o něho, když bylo ještě malé. Zdůrazněte ale, že předtím to pro vás bylo mnohem náročnější, protože jste u sebe neměli tak šikovného malého pomocníka, jako máte teď.

Obrázek: pixabay.com