Pokud jste nechali výběr školního batohu na poslední chvíli, neměli byste ho uspěchat, protože byste mohli udělat nemalé chyby. Vytáhli jste aktovku, kterou vaše ratolest používala minulý rok, a zjistili jste, že není designově hezká a má i další nedostatky? V takovém případě je nejvyšší čas pořídit jinou, jež se nejenže zalíbí vašemu dítěti, ale také bude vyhovující po všech ostatních stránkách.

Co zohlednit při výběru školních batohů a aktovek?

V podstatě nezáleží na tom, jestli se díváte na školní batohy, nebo školní aktovku pro prvňáčka, v každém případě byste se měli zaměřit na několik základních parametrů. V první řadě se určitě zajímejte o hmotnost. Obecně platí, že čím je batoh lehčí, tím je to lepší. Vezměte totiž v úvahu ještě učebnice, sešity a svačinu. Hmotnost se ihned nesmírně navýší, a tak nechcete, aby si vaše dítě zničilo záda. Hmotnost aktovky by neměla přesahovat 1,2 kilogramů, školní batohy bývají často lehčí.

Samozřejmě nezapomeňte ani na velikost, která se odvíjí od toho, kolik učebnic bude dítě nosit, jak je i samotné dítě vysoké a podobně. Určitě se nevyplatí pořizovat velkou aktovku pro ratolest menšího vzrůstu. Její pohybový aparát by začal dříve, či později trpět.

Polstrovaná a anatomicky tvarovaná záda

Jak aktovka, tak i studentský batoh by měly mít anatomicky tvarovanou zadní část. Jestliže sáhnete po správném modelu, uvidíte, že zádová část kopíruje přirozené zakřivení páteře. V neposlední řadě se zajímejte o odvětrávání, nastavitelné popruhy a přítomnost bederního popruhu. Většinou bederní popruh aktovky nemají, ovšem setkáte se s ním třeba u školních batohů pro 2. stupeň.

Závěrem se ještě zaměřte na rozložení vnitřku batohu. Kolik přehrádek nabízí? Má aktovka či batoh vyhrazené místo také pro svačinu a pití?