Ač se to nezdá, Vánoce tu budou cobydup. Protože štěstí přeje připraveným, měli byste už pomalu přemýšlet nad tím, co pro své blízké pořídíte. Co kdybyste to letos pojmuli úplně jinak a vyhnuli se předvánočnímu shonu v obchodních střediscích? Můžete totiž vyrobit řadu krásných dárků svépomocí, a přitom nebudete muset sáhnout hluboko do peněženky.

Co je nejvděčnějším dárkem?

Rozhodně to jsou vonné svíčky, které potěší skutečně každého. A to nejenom na Vánoce, kdy se jejich výroba úplně nabízí, ale rovněž po celý rok. Můžete je darovat skutečně všem, od členů rodiny přes přátele až po kolegy v práci. V eshopu www.svicky.net, jenž je na českém trhu už přes 20 let, si k výrobě svíček pořídíte veškeré vybavení a kreativní potřeby. Řeč je o parafínech, voscích, gelech, voskových fóliích, formách, knotech, barvách, éterických olejích atd. Pokud patříte mezi úplné začátečníky, pořiďte si startovací sadu, v níž se nachází vše potřebné. Stejně tak můžete tuto sadu darovat nějakému kreativnímu nadšenci.

Výroba svíčky krok za krokem

Jedná se o zábavnou tvořivou činnost, během níž popustíte uzdu své fantazii. Svíčky lze totiž zhotovit klasické voskové, nebo velmi atraktivní gelové. Co se týče parafínových svíček, stačí rozpustit ve vodní lázni vosk, a ten při teplotě nepřesahující 80-90 °C nalít do plastové formy na svíčky. Do ní nezapomeneme umístit knot. Pohrajte si s barevnými odstíny vosků, a též do nich můžete přidat několik kapek vonného oleje. V případě gelových svíček se rozehřátý gel nalévá do tlustostěnných skleniček, na jejichž dno poklademe různé dekorace. Mohou to být kamínky, korálky, mušle, přírodniny atd. Dalšími možnostmi je svinutí svíčky pomocí voskových plátů či nasypání barevných parafínových granulí a peciček do sklenice na stopce.

Tip na dárek pro paní učitelku

Řada dětí též přemýšlí nad tím, čím potěší své kamarády a oblíbenou paní učitelku. Skvělou volbou jsou malá mýdla, která lze libovolně dekorovat. Stejně jako u svíček si vystačíte pouze s pár komponentami. Jsou to mýdlová hmota, esenciální oleje, formy a barvy na mýdlo a dekorativní ozdoby. Opět se jedná o velmi příjemnou kreativní aktivitu, u níž se budou děti bavit. Vy jim pomůžete pouze s rozehřátím mýdlové hmoty ve vodní lázni. Děti si zatím ve formičce připraví drobné dekorace, jimiž mohou být maličké hračky, lesklé obrázky, sušené přírodniny, glitry, peeling z ořechových skořápek apod.

Korálky neztratily na popularitě

Snad každá žena a dívka propadla v dětství navlékání korálků. V současné době se nabízí řada postupů, jak tuto velmi oblíbenou kratochvíli ještě zdokonalit. Ve specializovaném obchodě lze pořídit jak samotné korálky, tak další komponenty, s jejichž pomocí vytvoříte šperky a zajímavé bytové dekorace. Korálky se totiž velmi dobře navlékají na vlasec, pružnou tenkou gumu nebo drátek. U dětí jsou velmi oblíbené zažehlovací korálky, které se vedle sebe skládají na plastovou podložku podle předlohy. Následně se přes pečicí papír přežehlí, a po vychladnutí vznikne jednolitý obrázek. Ten je možné zarámovat, použít jako podtácek nebo přívěšek na klíče. Alternativou k zažehlovacím korálkům jsou barevné perly, které pro dokončení obrázku postříkáte vodou z rozprašovače. Tím se jednotlivé kuličky spojí.

Vánoce jinak

Jsme-li u vlastnoručně vyráběných dárečků, můžeme si pomocí drátku a korálků vyrobit rovněž vánoční ozdoby. Jednotlivé součásti si pořídíme samostatně nebo v sadě, v níž nalezneme konkrétní dílky k výrobě patřičné ozdobičky. Oblíbená je ozdoba ve tvaru hvězdy. K ní budeme potřebovat pouze drátěný základ o různém průměru, na nějž navlékneme korálky podle fantazie.