Růstový spurt u kojencůBolesti bříška dokážou potrápit nejen samotné miminko, ale i jeho rodiče. Miminka neumí vysvětlit, co je trápí a veškerou nelibost tak dávají najevo pláčem, který je pro milující rodiče zatěžkávající zkouškou. Zvláště u novorozenců jsou bolesti v oblasti bříška velmi časté a mohou být projevem nejen otravných prdíků, ale i poruchy trávení, virového onemocnění nebo celkového přetížení. Dětskému pláči je potřeba věnovat pozornost za jakékoli situace, kdy je nutné odhalit, zda se za pláčem skrývá bolest, strach, touha po maminčině náruči, hlad či cokoli jiného. V dnešním článku se společně podíváme, co nejčastěji stojí za dětskými bolestmi bříška.

Příčiny bolesti bříška u dětí

Máte malé miminko a užíváte si každé společně strávené chvilky. Chvíle radosti a úsměvů ale dokáže pokazit srdcervoucí dětský pláč, se kterým si nevíte rady. Ačkoli se svůj plačící poklad snažíte utišit, nosíte jej, houpáte, zpíváte mu, konejšíte jej, nedaří se a miminko stále pláče. Jeho pláč vám trhá srdce a vy si lámete hlavu nad tím, čím je způsobený. Následující řádky vám prozradí nejčastější příčiny bolestí bříška.

Dětská kolika, aneb tři měsíce pláče

Nepříjemné bolesti bříška jsou nejčastěji způsobené kolikou, které se nechvalně přezdívá tříměsíční, neboť zpravidla trvá tři měsíce. Kolika se u dětí projeví náhlým a vytrvalým pláčem, který se objevuje minimálně 3-4x do týdne v pravidelnou denní či noční hodinu a trvá i více jak 3 hodiny, během kterých miminko ustavičně pláče a není k utišení. Kolikám v prvních měsících života miminka lze zabránit podáváním kapiček proti prdíkům nebo přírodních homeopatik, která nastolí ve střevech potřebnou rovnováhu.

Intolerance laktózy

Za bolestí bříška může stát i intolerance laktózy, neboli částečná či úplná neschopnost trávícího traktu zpracovat mléčný cukr. Je způsobená nedostatečnou produkcí enzymu laktáza, přičemž u dětí bývá tento stav jen dočasný – u malých miminek se v prvních měsících tvoří jen málo výše zmíněného enzymu. Přečtěte si o intoleranci laktózy více informací, což vám pomůže odhalit, zda i vaše miminko netrápí bolesti bříška právě z tohoto důvodu.

Nevhodná maminčina strava

Posledním důvodem, který si v dnešním článku zmíníme, je strava samotné maminky, která se rovněž může podílet na dětských bolestech bříška. Během kojení se musí maminky hlídat a stravovat se tak, aby miminku zbytečně nezpůsobily potíže. Měly by se vyhýbat ostrým a hodně kořeněným jídlům, pozor by si měly dát při konzumaci hub nebo oříšků, vhodné nejsou ani kyselé a nadýmavé potraviny.

Obrázek: pixabay.com