Podle vědců za 100 let bude převážná většina dětí narozená jen s pomocí asistované reprodukce. Metoda, která už dnes dokáže pomoci mnoha párům, není a nebude v budoucnu nic nenormálního. Nevzdávejte se své šance i vy.

Léčba neplodnosti zaznamenala pokrok

Již dnes spousta lidí řeší potíže s početím. Může za to více faktorů. Mužům ubývají spermie, ty navíc v mnoha případech nejsou ani aktivní. Ženy mají zase potíže s průchodností vejcovodů, mnohé prodělají operaci kvůli cystám, takže se snižuje možnost otěhotnění. Neplodnost je velký problém, proto vědci předpovídají, že umělé oplodnění bude v budoucnu jedinou možností, jak se budou lidé moct rozmnožovat. Mohou za to naše civilizační návyky, především životní styl. A také je zde fakt, že ženy odkládají těhotenství na pozdější dobu. Naštěstí je dnes metodika asistované reprodukce už na velmi vyspělé úrovni. Od konce 70. let, kdy se narodilo první dítě z umělého oplodnění, se v ní udělal velký pokrok. Můžeme i říci, že děti ze zkumavky mají už dnes vlastní děti ze zkumavky. Řešíte problém s početím? Jaké máte možnosti?

Jak se provádí umělé oplodnění?

Existuje několik metod umělého oplodnění. Nejspíš jste slyšeli o in vitro fertilizaci, často se uvádí zkratka IVF. Jedná se o mimotělní oplodnění. Ženě se srovná hormonální systém, mohou se provést i některé operativní úkony (odeberou se oocyty, přenese se embryo atd.). To vše se neděje v těle ženy, ke zralým vajíčkům se v laboratoři přidají spermie. Jedná se o nejčastější metodu umělého oplodnění, je také nejvíce podobné přirozené cestě. V tomto případě se přírodě se pomáhá do doby, než spermie doputuje k vajíčku. Stabilizace hormonů, vnitřního prostředí a jistá stimulace spermií může k otěhotnění hodně pomoci. Výhodou této metodiky je i skutečnost, že celý proces lze kontrolovat, vyhnete se tak případným rizikům (např. postižení dítěte, které může způsobit už fáze před oplodněním). Další možností je intrauterinní inseminace, známá pod zkratkou IUI. Jedná se o nejméně invazivní metodu, zde se spermie zavedou do děložní dutiny a usnadní se jim cesta k vajíčku. Intracytoplasmická injekce spermie (ICSI) je další formou umělého oplodnění. V tomto případě se vpraví spermie rovnou do vajíčka.

Umělé oplodnění – na koho se obrátit?

Pokud máte potíže s početím, obraťte se na spolehlivou kliniku. Zde vás nejprve vyšetří, mohou přijít na příčinu vašich problémů a třeba nebude zapotřebí umělého oplodnění. Jestli k němu dojde, máte ovšem mnohem vyšší šanci otěhotnět. Odborníci vás seznámí s možnými technikami asistované reprodukce. Umělé oplodnění se provádí s vlastními i darovanými vajíčky, rovněž se může darovat i sperma. Dárci samozřejmě podstupují podrobná vyšetření, aby bylo jisté, že jsou zdravotně v pořádku a nehrozí žádná rizika.

Umělé oplodnění pomůže k vysněnému dítěti

Možná vám přijde zvláštní, že byste mohli přijmout vajíčko od cizí ženy, o které nic nevíte. Touto metodou však přišlo k dítěti mnoho žen, není na tom nic divného. Ženám se darují vajíčka v případě, že nemohou samy otěhotnět. Dárkyně jsou u nás ve věku 18 až 32 let, převážně studentky vysokých škol či mladé matky na mateřské. Dárcovství je samozřejmě povoleno zákonem a podléhá přísným pravidlům, které zajišťují, že se zkontroluje zdraví dárkyně. Ona sama projde vyšetřeními, jako jsou gynekologické, genetické a neopomene se i psychologické. Rovněž se udělají testy na rizikové nemoci jako HIV, hepatitida B, hepatitida C nebo syfilis. Dárcovství je anonymní, embrya jsou pak vlastnictvím páru, který podstupuje léčbu. Embrya navíc jsou většinou zamrazena a poslouží v případném dalším cyklu. Neklesejte na mysli, pokud nemůžete otěhotnět. Není to neobvyklý problém, proto naštěstí existuje mnoho možností, jak přírodě pomoci. O metodikách asistované reprodukce si můžete počíst i na stránkách https://www.ferticareprague.eu/cz/ a https://www.ivf-kv.cz/, kde se dozvíte více.