Pojďte vymyslet novou pamětní medaili. Hledají se autoři se znalostí historie i vlastenci, kteří vědí více než jiní a přijdou s nápadem na novou medaili s českým národním podtextem.

Mince ČNB se vydávají jako pamětní umělecká díla, pro zájemce o numismatiku a jsou rovněž skvělou investiční příležitostí. Jejich hodnota totiž nejenže odpovídá hmotnosti ryzího drahého kovu medaile, ale též mají hodnotu historickou či numismatickou. Nyní se autorem jedné z nich můžete stát i vy, a to i když vás nepolíbila výtvarná múza. Nehledá se totiž výtvarník nové medaile, ale ten, kdo bude jejím „duchovním otcem“ a navrhne obsahový námět pro novou medaili.

Národní téma medailím sluší

Mincovna sází na národní téma pravidelně. A nejinak je tomu i teď u nové soutěže. Mincovna česká témata navržená v soutěži použije pro přípravu svého emisního plánu. Autor námětu v rámci soutěže, která trvá do 31. 3. 2020, má za úkol přijít s nápadem, který představí významnou osobnost naší historie, událost, umělecké dílo, monument či stavbu. Lze se zaměřit též na zahraniční téma, pokud je úzce svázáno s českým národem a naší historií. Jako typický příklad lze uvést založení města Königsbergu neboli Kaliningradu (od 4. července 1946), česky též Královec. Znalci historie vědí, že toto město, dříve metropole Východního Pruska, bylo založeno křižáky v roce 1255 na počest českého krále Přemysla Otakara II.

Pošlete nápad

Svůj námět pošlete online přes formulář na stránce soutěže. Důležité je především téma medaile. Vhodné je však přidat i popis navrženého motivu, případně navrhnout texty, jež budou součástí medaile. Lze přiložit i fotografie nebo náčrtky, které s tématem medaile souvisí.

Odměna ve zlatě

Vítězná medaile se vyrazí z ryzího stříbra a zlata. A i vás, jako vítěze, čeká zlato. Odměnou vám totiž bude nejen dobrý pocit, ale i zlatá Svatováclavská medaile. Ta patří mezi tradičně nejoblíbenější medaile vydané Pražskou mincovnou.