Cena zlata letos od začátku roku dramaticky roste, mnozí sběratelé proto prodávají celé své numismatické sbírky. Nemáte také vy doma nějaké mince? Možná si nejste jistí jejich původem ani cenou, teď je však ta správná chvíle nechat si je ocenit.

Případů, kdy měl někdo doma umělecké dílo a dlouhá léta o tom nevěděl, je spousta. Možná se k těm šťastným, kteří náhodou zbohatli, přidáte i vy. Neleží vám doma nějaké starší československé či rakouské mince?

První pátek v měsíci vám je v Obecním domě ocení

Chcete-li zjistit, jakou mají hodnotu a nakolik jsou vzácné, udělejte si čas v pátek 6. března, případně kterýkoliv jiný první pátek v měsíci letošního roku. V tyto dny budou v prodejně Pražské mincovny v Obecním domě u Prašné mince sedět odborníci, kteří ocenění mincí provádí. Konkrétně se jedná o Ladislava Křečka a Alexandera Schwab-Trau, již pracují pro vídeňský numismatický dům Schoeller Muenzehandel.

Oba dva mluví česky a jsou připraveni vám zdarma sdělit všechno, co budou o vašich mincích vědět. K vašim službám jsou připraveni od 10:00 do 15:00. Pokud máte větší sbírku (více než 10 mincí), raději si rezervujte termín, abyste nezdržovali ostatní zájemce o ocenění.

Prodat mince je jednoduché

V prodejně Pražské mincovny vám hodnotu posoudí nezávazně, jestli pak mince prodáte, nebo nikoliv, je jen vaše volba. Cena zlata je letos nejvyšší za posledních 7 let, takže není důvod s prodejem otálet. Řada investorů své zlaté slitky i mince prodává. Jaká je aktuální cena zlata, si snadno ověříte na internetu. Nezapomeňte se před prodeje podívat, protože některé dny je hodnota jako na houpačce. Nemáte-li to daleko na Slovensko, nabízí se také možnost prodat mince tam. Jejich ceny zlata totiž neovlivňuje kurz české koruny vůči euru.

I na pohled nenápadná mince může mít velkou sběratelskou hodnotu. Vy ji nepoznáte, odborník ano. Proto neváhejte a nestyďte se přijít. V nejhorším se prostě jen dozvíte, že z vás milionář nebude.