Před pár dny jsem si psala s jednou maminkou, která na mě již od prvního písmenka konverzace působila velice smutně, zoufale a zklamaně. Považuji se za člověka empatického, který rád druhé vyslechne a pokud může, tak poradí či jakýmkoli způsobem pomůže. I jí jsem nabídla ono pomyslné “rameno na vyplakání” a vyslechla si příběh, který mě nejen zaskočil, ale zároveň přiměl zamyslet se nad jednou otázkou: opravdu je nutné zahrnovat děti penězi?!

Nebudu zde vypisovat detaily z naší konverzace, kterou považuji za osobní a soukromou. Mohu ale nastínit, že se většina debaty týkala právě peněz. Maminka se mi mimo jiné svěřila, že jí ostatní maminky v jejím okolí odsuzují za to, že vozí své dítko v kočárku, ve kterém se jako miminko vozila ona sama.

Je špatné, když dítě vozíte v kočárku, ve kterém jste se před lety vozili vy?!

Podle ní je pro jiné maminky terčem posměchu, protože kočárek – logicky !!! – nevypadá nejlépe, není naleštěný jako současné modely, nemá ty nejmodernější prvky, barvy jsou vyšisované léty i od sluníčka a na kočárku je již na první pohled vidět, že je staršího data. Dokonce i trochu vrže, ale i přesto stále slouží svému účelu: dítě v něm spinká, ba naopak mu ono vrzání při cestě usnout pomáhá. Tak v čem je problém?!

Nemáš nové věci = jsi špatná máma?!

Díky téhle mamince, která byla ze situace panující v jejím okolí až zoufalá a necítila se mezi lidmi žijícími okolo ní dobře, jsem si uvědomila, že jsou na peníze v současné době kladeny vysoké nároky. Když čekáme miminko, nakupujeme oblečky, výbavičku, kočárek a hračky. Některé maminky – potažmo oba rodiče – na peníze nehledí a nakupují vše nové, vybírají drahé značky. Měli bychom si ale uvědomit, že to není povinnost!

Není povinnost, aby dítě mělo všechno značkové. Vždyť jemu je to úplně jedno.

Co tím chci říct? Že ne všechny maminky mohou svoje dítka od prvního dne jejich života zahrnout luxusem v podobě nejmodernějších kočárků, nejlepších hraček, značkového oblečení a výbavičky za tisíce. Úkolem mámy přece není zahrnout dítě penězi, ale láskou – a tu si za peníze nekoupíte. I přesto, že si některé maminky nemohou dovolit značkové oblečení nebo drahou výbavičku, nejsou špatné mámy. Tak na to mysleme a neodsuzujme druhé za to, že mají starší vybavení pro miminko.

Dítě bychom měli zahrnout láskou, ne značkovými a drahými věcmi.

Ani moje dcera nemá všechno značkové. A víte co? Já se za to nestydím! :) A žádná maminka by neměla, vždyť na tom není vůbec nic špatného. Proč by se maminky, které děti vozí ve starších kočárcích a oblékají je do oblečení pořízeného v bazárku, měly cítit špatně mezi jinými maminkami, u kterých vidíte jen to nejdražší – počínaje plenkami, ubrousky, oblečení, kočárkem atd. Možná je to dáno právě těmi maminkami.

Žádná máma by se neměla stydět za to, že její dítě má oblečení z bazárku nebo po někom zděděné.

Víte, čeho jsem si všimla i já ve svém okolí? Že právě tyhle maminky, které žijí v luxusu a za děti utrácejí nekřesťanské peníze, na ty ostatní hledí skrze prsty. Díky tomu, že se mohou “chlubit” drahými věcmi, mají pocit, že jsou něco víc. Nejsou, všechny jsme mámy a všechny jsme dokázali jednu úžasnou věc: přivedly jsme na svět dítě! Už právě proto jsme si všechny rovny, protože jsme všechny prošly těhotenstvím, 9 měsíců jsme nosily naše děti pod srdcem a dělaly všechno pro to, abychom je na svět přivedly zdravé.

Jsme si rovné. Bez ohledu na peníze.

Úkolem každé mámy je dát dítěti maximum lásky, provázet ho začátky jeho života, kdy je pro něho všechno nové a dítko se musí všemu naučit. Úkolem každé mámy je být dítěti nablízku, když má v noci špatné sny, když mu rostou zoubky a je protivné, když má radost i když pláče. Úkolem každé mámy je zajistit dítěti láskyplné zázemí a pozornost, kterou tolik potřebuje. A tohle přece není o penězích :) 

Láska k dítěti není o penězích.

Samozřejmě souhlasím s tím, že děti nejsou nejlevnější záležitost a starost o ně stojí spoustu peněz. Plínky, UM, příkrmy, oblečení, hračky – to všechno stojí peníze a nic není zadarmo. Neměli bychom ale jedna druhou soudit jen proto, že tahle maminka má plenky zn. Pampers ze pětikilo a jiná maminka používá plenky z Alberta za 169 kaček. Neměli bychom jedna na druhou hledět skrze prsty, protože tohle miminko je oblečeno do zn. Nike nebo Adidas, zatímco druhé miminko nemá na oblečení značku žádnou. Rovněž bychom neměli pomlouvat jedna druhou jen kvůli tomu, že tohle miminko dostává UM Nutrilon za tisícovku a tomuhle miminku jeho máma dává UM z DM za 169 korun. Je to jedno, ne? Hlavně, když je o děti postaráno!

Pokud dítě nestrádá, je jedno, jestli to či ono stálo tisícovku nebo dvě stovky.

Měli bychom si uvědomit, že každá máma chce pro své dítě jen to nejlepší. Nebo by to tak alespoň mělo být. Špatnou mámou, která své dítě zanedbává, se ale nestáváte jen proto, že kupujete levnější věci. A to je hrozně důležité. Špatnou mámou se stáváte ve chvíli, kdy svému dítěti nevěnujete čas, kdy mu ubližujete, kdy se o něho nestaráte, jste na něho zlá. Ani tohle není o penězích. 

Nejste špatná máma jen proto, že svému dítěti kupujete levnější věci.

Ať už tedy kupujete věci drahé nebo levné, ať nakupujete oblečení ve značkových obchodech nebo v bazárku, ať si potrpíte na nejdražší UM nebo kupujete to levnější, i když má stejné složení – nikdo by vás za to neměl odsuzovat a ani vy neodsuzujte jiné maminky jen proto, že to dělají jinak než vy.

Pamatujte si, že děti si nebudou pamatovat, zda jako prťata nosily hadříky za dva tisíce nebo za stovku z bazaru. Stejně tak si nevzpomenou, jestli se vozily v kočárku za 15 000 nebo zděděném od kamarádky. Ani si nebudou pamatovat, jestli si hrály s hračkami, které měly značku a stály hodně peněz, nebo které jim rodiče pořídili za pár kaček. Děti si budou pamatovat, zda jste se jim věnovali, zda jste s nimi trávili čas, zda jste je zahrnuli láskou, zda jste je učili novým věcem, zda jste přiběhli, když se jim v noci zdály noční můry, zda jste je pohladili, když jim rostly zoubky nebo je něco bolelo. O tomhle je totiž láska k dítěti.

Obrázek: pixabay.com