Růstový spurt u kojencůRůstový spurt u kojenců je pojem, který si během prvního roku vašeho miminka budete skloňovat s trpkou příchutí na jazyku. Ačkoli je pravda, že ne všechny děti si jím projdou, většinu z nich potká hned několikrát – nejčastěji kolem 8-10 dne, 2-3 týdne, 4-6 týdne, následně ve třetím, čtvrtém a šestém měsíci a naposledy vaše dítko – a zároveň i vás – potrápí během devátého měsíce. Nutno podotknout, že každé dítko je jiné, z čehož plyne, že ačkoli miminko vaší sousedky prošlo růstovým spurtem přesně ve třetím měsíci, nemusí být váš drobeček na den přesný a spurtem si projde o několik dní či dokonce týdnů dříve nebo později. V dnešním článku si vysvětlíme, co je to růstový spurt, prozradíme si jeho příznaky a zároveň všem maminkám poradíme, jak ho co možná nejlépe zvládnout.

Co je to růstový spurt u kojenců?

Růstový spurt u kojenců představuje období, ve kterém bude vaše miminko rychleji růst, s čímž bude souviset i jeho zvýšená potřeba jíst. Není proto žádným překvapením, pokud miminko v období spurtu vyžaduje častější kojení ve dne i v noci a to klidně i po jedné hodině. Jestliže tedy vaše miminko dodržovalo režim krmení například po 2-3 hodinách a najednou vám již po hodině pláče hlady, pak se s největší pravděpodobností jedná o růstový spurt.

Jak se projevuje?

U každého miminka mohou být projevy růstového spurtu jiné, nejčastěji se ale jedná o následující příznaky:

  • častější kojení (miminko změní dosavadní frekvenci kojení)
  • kojení v noci (miminko, které spinkalo celou noc, najednou vyžaduje kojení v noci a to 2-3x)
  • kratší intervaly spánku (miminko, které spinkalo 1-2 hodiny se najednou budí například už po 30-45 minutách)
  • scény u kojení (miminko je při kojení neklidné, často se pouští prsu a pláče)

Jak dlouho růstový spurt trvá?

Doba trvání růstového spurtu může být u každého miminka jiná. Zpravidla toto období trvá 2-3 dny, u jiných miminek to může být týden a jsou i taková dítka, u kterých růstový spurt trval i delší dobu. V případě, kdy růstový spurt u kojenců trvá déle jak týden, je na místě zamyslet se nad kvalitou maminčiny stravy a na dostatečným přísunem tekutin.

Růstový spurt je náročný pro miminko i maminku

Změny provázející období růstového spurtu jsou zatěžkávající zkouškou nejen pro samotné miminko, ale i pro jeho maminku. Děti jsou v tomto období často neklidná, mrzutá, více pláčou a vyžadují si i více maminčiny pozornosti, což může být pro matku náročné. Pro zvládnutí růstového spurtu se doporučuje vyslyšet potřeby miminka a přikládat jej k prsu tak často, jak bude chtít. Nemusíte se uchylovat k umělým příkrmům, neboť růstový spurt je důležitý pro zvýšenou tvorbu mléka související s růstem dítěte.

Obrázek: pixabay.com