Naprostá většina lidí se na léto těší, svědomité maminky mají z prosluněného počasí naopak trochu hrůzu. Bojí se, že nedokáží ochránit pokožku svého dítěte před zrádným sluníčkem. Přitom stačí dodržovat jednoduché pravidlo 3K – klobouk, košile, krém.

Sluneční paprsky léčí i škodí

Říká se, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Lidové moudro je bezesporu založeno na pravdivém základu. Sluneční energie je zdrojem tepla a paprsky mají prokazatelně antidepresivní účinky. Vyhýbáním se jim rozhodně nic nevyřešíte, naopak se připravíte o vitamin D3, který organismus vyrábí právě díky působení slunečního záření.

Negativní stránka spočívá v riziku spálení a související rakovinou kůže. Zdaleka nejhorší je situace u dětí ve věku do tří let, jejichž pokožka ještě není plně vyvinutá a neposkytuje dostatečnou ochranu před ultrafialovým (UV) zářením. Menší děti proto potřebují efektivní ochranu nejen před samotným sluníčkem, ale také před vysokými teplotami. V horkém letním období bedlivě hlídejte dodržování pitného režimu. Dehydratace není o nic příjemnější než spálená pokožka.

V rámci účinné fotoprotekce pak zvolte vhodný ochranný přípravek, zakryjte kůži dítěte oblečením a myslete také na ochranu očí brýlemi. Snažte se co nejčastěji pobývat ve stínu a nezapomeňte, že i tam není dětská pokožka stoprocentně chráněna – sluneční paprsky snadno proniknou přes mraky a mohou se odrážet od různých povrchů.

Stoprocentní ochranu neposkytují ani nejlepší krémy

K ochraně pokožky před slunečním zářením se používá kosmetika s obsahem UV filtrů, souhrnně označovaná jako sunscreeny. Může se jednat o krém na opalování, olej nebo mlhu se substancemi, které kůži chrání chemicky nebo fyzikálně.

Chemické sunscreeny jsou směsi látek se schopností absorbce sluneční energie a její následné přeměny na teplo. U citlivějších jedinců může aplikace způsobit alergickou reakci. Fyzikální sunscreeny UV záření odráží a rozptylují. Nezpůsobují alergie a nedegradují, a proto jsou pro ochranu citlivé dětské pokožky vhodnější.

Vybrat kvalitní opalovací krém pro dítě není složité. Řiďte se dvěma základními parametry: hodnotou SPF faktoru a složením. Tzv. sun protective factor udává přibližnou hodnotu, kolikrát lze pobyt na slunci prodloužit bez rizika spálení. Logicky by měla být co nejvyšší, vždy však záleží také na dalších faktorech, jako je fototyp pokožky a odolnost proti vodě. Zároveň je třeba vzít na vědomí, že ani vynikající přípravek na opalování nemusí kůži poskytnout stoprocentní ochranu, proto je nanejvýše vhodné dodržovat i další zásady bezpečného slunění.

Při výběru opalovací kosmetiky vždy upřednostněte prověřené přípravky s garantovaným složením a kvalitou. K nejlépe hodnoceným produktům na trhu patří řada Photoderm od francouzského výrobce Biodermy.

Při promazávání si ohlídejte uši, hřbety na nohách, oblasti pod koleny a krk. Když dítě namažete dvakrát, rozhodně tím nic nepokazíte. V době mezi 11 – 15 hodinou se pro jistotu pohybu na přímém slunci zcela vyhněte a večer na pokožku nezapomeňte aplikovat vhodnou kosmetiku po opalování.