SmoothieSmoothie – neboli rozmixované ovoce či zelenina – představuje ideální položku v jídelníčku těhotné ženy, který by měl být dostatečně pestrý a vyvážený, protože jedině tak dokáže zdraví maminky i miminka dopřát skutečně jen to nejlepší. Rozmixované ovocné či zeleninové plody jsou důležitým zdrojem vlákniny a každá maminka by měla myslet na jejich pravidelnou konzumaci, díky které si zvýší energii, stabilizuje hladinu cukru v krvi a získá tak všechny potřebné živiny, které jsou klíčové jak pro ni, tak i pro dítko, jenž nosí pod srdcem. Smoothie si můžete připravit na nespočet chutných způsobů a dopřávat si je můžete prakticky neomezeně, neboť tím ničemu neublížíte.

Proč si připravovat smoothie?

Mnoho maminek má zvláště na začátku těhotenství problém cokoli konzumovat, neboť je trápí jeden z nejčastějších strašáků gravidity: těhotenská nevolnost. Jestliže se ani vy necítíte na to, abyste do sebe každý den dostala potřebnou dávku ovoce a zeleniny, jsou chutné smoothies vaší trefou do černého. Jejich příprava je velice jednoduchá a zabere vám jen několik málo minut, navíc jejich součástí mohou být i takové složky, které lze jen těžko zařazovat do jídelníčku – například brokolice, špenát, petržel, chřest atd.

Smoothie pro těhotné, aneb co by mělo obsahovat?

Těhotné ženy musí myslet nejen na své zdraví, ale především na zdraví svého nenarozeného miminka, které ovlivňují právě stravou. Těhulkám je tedy vtloukáno do hlavy, aby myslely na pestrý jídelníček a dopřávaly si jen takové potraviny, které dítku neublíží a naopak mu zajistí to nejlepší. Pojďme se společně podívat, jaké složky by měla obsahovat smoothies budoucích maminek.

 • Ananas: je bohatý na vlákninu a na živiny s nízkým obsahem nasycených tuků
 • Banány: jsou proslulé vysokým obsahem vitamínu B6, který je důležitý pro rozvoj centrálního nervového systému
 • Avokádo: známé pro svůj vysoký obsah kyseliny listové, jenž je nezbytná pro zdravý vývoj plodu v raném stádiu těhotenství
 • Mandle: oblíbené pro výživnost, obsahují zdravé tuky, bílkoviny i draslík, nechybí ani železo, vápník a vitamín E
 • Chia semínka: obsahují vysoké množství minerálů

Oblíbené a zdravé green smoothie

Do mixovaných nápojů si můžete přidat prakticky cokoli, dle vlastní chuti. Smoothies se tak stane vaší volbou číslo jedna pro rychlé snídaně nebo výživné svačinky. Jako těhotná si na nich můžete pochutnat kdykoli, kdy se nebudete cítit na příjem klasické stravy, ale přesto si budete chtít dodat energii. Velice oblíbenou variantou jsou green smoothies, s jejichž přípravou vám pomohou následující řádky.

1.Základ: jogurt, džus, voda nebo sojové mléko
2.Zelená složka: kapusta, hlávkový salát, brokolice, špenát
3.Barevná složka: jablko, meloun, banán, mango, hruška, mrkev, broskev, papája, pomeranč, ananas, kiwi

Zdravé, chutné a rychlé recepty

Inspirace pro přípravu smoothies:

 • Jogurt, banán, chia semínka
 • Džus, pomeranč, mango
 • Voda, mrkev, jablko
 • Jogurt, papája, mandle
 • Džus, hroznové víno, mango
 • Voda, meloun, řapíkatý celer

Obrázek: pixabay.com