Oblečení pro miminkaKaždá budoucí maminka nosící pod srdcem svůj největší poklad pořizuje během těhotenství výbavičku pro miminko, do které neodmyslitelně patří i kojenecké oblečení. Nabídka oblečení pro miminka je více než pestrá a nejedna těhulka se tak často nechá zlákat krásným designem na úkor kvality nebo vhodného materiálu, což je samozřejmě špatně. Při výběru kojeneckého oblečení je potřeba myslet nejen na jeho kvalitní zpracování, ale i použitý materiál, střih, praktičnost a v neposlední řadě samozřejmě i vzhled, protože i ten pro maminky hraje důležitou roli. Jestliže právě vybíráte kojenecké oblečení a chcete si být jisté svým výběrem, pak si přečtěte dnešní článek. Společně se v něm podíváme na základní kritéria a pomůžeme vám s nákupem toho nejlepšího pro vaše miminko.

Podle čeho vybírat kojenecké oblečení?

Oblečení pro kojence by měla každá maminka vybírat podle následujících kritérií:

 • materiál
 • velikost
 • střih
 • údržba
 • cena
 1. Materiál

  Miminka jsou velmi jemná a citlivá, z tohoto důvodu je hodně důležité vybírat správné materiály, které jejich pokožku zbytečně nepodráždí a nabídnou jim to největší pohodlí. Oblečení pro miminka by měla být vyrobené z prodyšného materiálu, proto vám doporučujeme vsadit na organickou bavlnu, která je pěstována v ekologickém zemědělství a velmi dobře působí na dětskou pokožku – nejvhodnější volba pro děti do 12. měsíců. Postupem času, až vaše dítko povyroste, můžete zkoušet oblečení vyrobené ze směsí materiálů. Hodně oblíbenou variantou jsou v poslední době bambusová vlákna, která se objevují například v osuškách nebo plenkách.

 2. Velikost

  Vybrat správnou velikost oblečení pro miminka může být někdy pořádně tvrdý oříšek. Počasí je bohužel nevyzpytatelné a maminky tak velmi často musí svá dítka převlékat a podle rozmarů venkovních teplot buď ubírat nebo naopak přidávat jednotlivé vrstvy oblečení. Pamatujte, že by pod oblečením vždy měla zůstat troška vzduchu, díky čemuž se zajistí izolace tepla. Pozor si dejte na koupi oblečení s krátkými rukávy, malým objemem v pasu nebo krátkých kalhot. Kojenecké oblečení by mělo být volné ale rozhodně ne moc. Oblečení pro děti začíná na velikosti 50 a končí na čísle 164. Samozřejmě je důležité brát v potaz skutečnost, jak dítko roste.

 3. Střih

  Střih je asi jedním z nejdůležitějších kritérií vůbec, na které byste při výběru oblečení pro kojence měli myslet. Uvědomte si, že své miminko budete neustále přebalovat, případně i převlékat v případě nějaké nehody – například ublinknutí. Proto se snažte vybírat takové oblečení, které bude praktické a nebude vám při převlékání nebo přebalování způsobovat zbytečné problémy. Doporučujeme pořizovat takové oblečení, které poskytuje snadný přístup k plínce. Svou pozornost zaměřte především na dupačky, které by měly mít ve spodní části odepínatelné knoflíčky nebo zip, díky kterým nebudete muset při výměně plenky dítku sundávat celé dupačky.

 4. Údržba

  I údržba je hodně důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Současné kojenecké oblečení bývá vyrobené se speciální vodoodpudivou povrchovou úpravou, která vám tak dává možnost v případě zašpinění kritickou část pouze otřít vlhkým hadříkem a to i bez nutnosti dítko ihned převlékat. Je to tak mnohem praktičtější, například pokud se dítko zamaže během krmení. Oblečení se vyznačuje skutečností, že do sebe nenasakuje vodu a dá se rychle usušit.

 5. Cena

  Posledním kritériem při výběru kojeneckého oblečení je cena, kdy se vyplatí neupřednostňovat kvantitu před kvalitou. Každá maminka chce pro své dítko jen to nejlepší a určitě není na místě ve snaze ušetřit nějakou tu korunku šidit své miminko na kvalitním zpracování nebo materiálu. Rovněž není nic špatného pořizovat oblečení pro kojence z druhé ruky – na internetu se dá najít řada bazárků, kde si maminky mezi sebou za drobný peníz vyměňují oblečení a výbavičku. 

Obrázek: pixabay.com